В Україні через війну з РФ прогресуватиме старіння населення, а за 10 років кожен п'ятий українець може бути пенсіонером. Такий прогноз зробило Міністерство соцполітики України.
 
У Міністерстві зазначають, що зараз в Україні дуже низька народжуваність, що призводить до деформації статево-вікової структури населення.
 
 
"Україна вже входить до країн з високим середнім віком населення: майже 18% населення становлять особи віком 65 років і старше.Старіння населення в країні прогресуватиме: очікується, що до 2035 року кожен п'ятий українець буде особою у віці понад 65 років", — уточнюють у Мінсоцполітики.
 
На низьку народжуваність в Україні зараз впливають кілька чинників. Зокрема:
•  ціннісні зміни, пов’язані зі зміни фокусу з кількості народжених дітей на якість їхнього утримання та виховання;
•  економічні чинники (рівень бідності, за даними 2021 року, становив 20,6 %, зокрема, сімей з дітьми – 22,4 %, сімей з дітьми до 3 років – 27,6 %, багатодітних сімей – 53,6 %), із початку повномасштабної російської агресії цей фактор є ключовим;
•  труднощі поєднання оплачуваної роботи, навчання із народженням і вихованням дітей;
•  зростання через війну ймовірності погіршення здоров’я, зокрема репродуктивного, внаслідок поранень і травм, відсутності належного лікування, стресів, депресивних настроїв, викликаних постійним страхом за своє життя та життя дітей і рідних;
•  розʼєднання сімей внаслідок мобілізації чоловіків і жінок до лав Збройних Сил України, масового виїзду жінок за кордон.
 
"Більшість зазначених факторів діють сукупно, створюючи синергетичний ефект і зумовлюючи для більшості українських сімей необхідність відкладати народження дитини в очікуванні більш сприятливого періоду. Однак значна частина відкладених народжень може не реалізуватися", — зазначили в відомстві.
 
.
 
Також в Міністерстві повідомляють, що через війну відбуваються подальші негативні зміни у шлюбно-сімейній структурі населення:
•  зростають частки вдів і вдівців, самотніх людей похилого віку,
•  сімей, у яких дітей виховує один із батьків, і сімей, у яких діти мешкають без батьків.
•  зростає кількість дітей, батьки яких загинули, зникли безвісти, примусово депортовані тощо.
 
Зараз в Україні, зазначають в Мінсоцполітики, значно погіршилася демографічна ситуація, а населення країни істотно скоротилося і найближчими роками демографічну ситуацію на краще виправити буде складно.
 
"Чисельність населення України в кордонах 1991 року, за оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, може знизитися до 28,9 млн осіб на 01 січня 2041 року і до 25,2 – на 01 січня 2051 року", — повідомили у відомстві.