В Україні на законодавчому рівні планують заборонити здійснення небажаних дзвінків на мобільні телефони. Народні депутати Верховної Ради вже ухвалили за основу відповідний законопроєкт №8153, говориться на сайті парламенту.
Законопроєкт №8153 у Верховній Раді зареєстрували ще у жовтні 2022 року, але тільки тепер, у листопаді 2024 року, народні депутати прийняли його за основу, тобто у першому читанні. Серед його авторів є спікер парламенту Руслан Стефанчук.
У пояснювальній записці до законопроєкту № 8153 йдеться про те, що українське законодавство зараз не повною мірою забезпечує захист персональних даних у світлі розвитку міжнародних стандартів у цій сфері.
Тому автори законопроєкту № 8153 пропонують ввести до законодавства норму, згідно з якою журналістам, фотокореспондентам та відеооператорам для виконання вимоги про попереднє повідомлення про зйомку непублічної людини на вулиці потрібно отримати дозвіл. Також передбачається заборона на законодавчому рівні здійснення небажаних дзвінків на мобільні телефони або направлення небажаних повідомлень.
При цьому абонентам дозволять подавати запити постачальнику електронних комунікаційних послуг щодо відстеження шкідливих або небажаних дзвінків. Такі запити мають бути письмово. У компаній буде 10 днів для того, щоб дати відповідь на заяву.
.
Ось тільки заявник повинен підтвердити (тобто довести), що йому здійснюються небажані виклики з того чи іншого номера. Цей момент вимагає, звісно, уточнення. Крім того, заявник повинен дати письмове зобов'язання використовувати дані абонента, який здійснює небажані дзвінки, лише виключно з метою захисту своїх інтересів у суді.
У разі позитивного відгуку на заяву компанія повинна надати заявнику інформацію про номер кінцевого обладнання та ім'я абонента, який здійснює небажані виклики або повідомлення, адресу реєстрації місця проживання або адресу реєстрації юридичної особи. При цьому компанії повинні протягом 3 робочих днів повідомити абонента, що його дані передані на запит по небажаним дзвінкам по телефону або повідомленням. Компанії повинні будуть 3 роки зберігати запити та відповіді на них.