В низці областей України посилюють призов: повістки носитимуть по квартирах та вручатимуть на мобільних блокпостах.
Україна готується посилити мобілізацію. Так, Міноборони анонсувало нову стратегію вербування в армію, а паралельно з цим в соцмережах масово публікують відео з візитами співробітників ТЦК до спортзалів, кафе та ресторанів.
Окрім цього жителів Запоріжжя та Полтави попередили про поквартирні обходи для вручення повісток. Що відомо про ситуацію та що про це думає головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний читайте в сюжеті.
Обходи квартир
Минулого тижня мешканцям Запоріжжя анонсували поквартирні візити військкомів, тепер це стосуватиметься й ще одного міста - Полтави. Відповідне оголошення зробив спікер обласного ТЦК Роман Істомін.
За його словами, доступ до під'їздів забезпечуватимуть домоуправління, а співробітників центру супроводжуватимуть поліцейські.
"Представники ТЦК заходять у під'їзд, стукають у квартиру і вже спілкуються з громадянином. Ми не говоримо зараз ні в якому разі про видачу т.зв. бойової повістки. Тільки для прибуття в ТЦК", - пояснив Істомін.
Окрім цього, якщо громадянин порушує правила військового обліку, то він все ж таки може бути примусово доставлений в ТЦК, зазначив він. Оскільки таких повноважень військкоми не мають, то примус будуть застосовувати поліцейські
Повістки на дому в Полтаві роздаватимуть уранці та ввечері за графіком: 7:00 - 10:00 та 17:00 - 20:00.
Мобільні блокпости
В Київській області військкоми запроваджують новий метод мобілізації, повідомив колишній народний депутат Ігор Мосійчук.
Згідно з документом, який він отримав зі своїх джерел, в Обухівському районі планують обладнати спеціальні блокпости, на яких співробітники ТЦК будуть перевіряти документи, виписувати повістки та затримувати порушників військового обліку.
.
Також в розпорядженні йдеться, що відповідні заходи будуть проводитися протягом місяця – у період з 15 грудня 2023 по 15 січня 2024 року. Інформацію щодо результатів роботи мобільних блокпостів мають повідомляти в Обухівську районну військову адміністрацію кожної п’ятниці протягом вказаного періоду. Є інформація, якщо такий "проєкт" буде успішним, то його запровадять по всій території України.
Жорстка мобілізація
Напередодні американське видання The New York Times опублікувало статтю про жорсткі методи мобілізації в Україні. Йдеться про грубі випадки, коли чоловіків забирають з вулиць до ТЦК, залякування і навіть використання фізичної сили. У своєму матеріалі журналісти посилаються на адвокатів, активістів та призовників.
NYT зазначає, що в листопаді було 226 судових рішень щодо мобілізації. А загалом, як пише видання, зусилля військових вербувальників непропорційно спрямовані на бідніші верстви населення.
"Суворі методи спрямовані не лише на тих, хто ухиляється від призову, а й на людей, яких зазвичай звільняють від служби, – це ознака серйозних викликів, з якими стикається українська армія у війні з великими втратами та проти набагато більшого ворога", – додають журналісти.
Водночас керівник Управління преси та інформації Міністерства оборони України Ілларіон Павлюк в коментарі виданню The Economist пояснив, що проблема мобілізації частково пов'язана з тим, що українці вже не сприймають війну, як на початку повномасштабного вторгнення. Тому, Міноборони розпочало роботу над новою стратегією поповнення лав ЗСУ.
А поки, як додає полковник у відставці Віктор Кевлюк, який керував мобілізацією на Західній Україні в 2014-2021 роках: "У нас немає іншого вибору, як бути кровожерливими". І зазначає, що "армія – це звір, якого треба годувати".
Що каже Залужний
Сьогодні головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відреагував на пропозиції щодо нового проєкт рекрутингу до української армії.
"Рекрутинг оцінювати ще трохи зарано, а щодо питань мобілізації, то його не те що потрібно посилювати, а повернути в ті межі, в ті рамки, які працювали раніше", – сказав він журналістам.
Відповідаючи на запитання про те, як вплинуло масове звільнення обласних військкомів на ефективність призову, Залужний зазначив, що "це були професіонали, вони знали, як це робити, а їх немає".
_______________________________________________
Новий контрнаступ? Що ЗСУ готує на 2024 рік
Німецьке видання Welt пише, що Україна, ймовірно, збирає ресурси для нового контрнаступу наступного року.
Після невдачі з контрнаступом 2023 року Україна готує нове на 2024 рік? Німецьке видання Welt стверджує, що контрнаступ, який планує Україна на наступний рік, буде саме таким, яким його очевидно планував головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний цього літа.
Новий план
Welt упевнено, що навіть незважаючи на те, що український контрнаступ явно зайшов у глухий кут, і Захід вагається з його підтримкою, є ознаки того, що Київ готує план.
Після провалу українського контрнаступу у суспільстві поширився песимізм. Погані новини про брак боєприпасів в українських Збройних силах, брак солдатів, вузькі місця в постачанні систем озброєння із Заходу та зниження морального духу українців підживлюють погані настрої.
"Багато хто забуває, що більшість танків і бронетранспортерів все ще є, і що багато обіцяного озброєння все ще поставляється", - заперечує німецький експерт з питань безпеки та політичний консультант Ніко Ланге.
Це стосується, наприклад, 200 німецьких танків Leopard 1, з яких лише близько 30 прибули до України.
Також Україна досі має доступ до понад 95% усіх систем озброєння, поставлених Заходом, оскільки вони ще не були використані у контрнаступі. Це результат оцінок голландського відкритого веб-сайту Oryx, який аналізує дані про постачання та знищення військової техніки.
Плацдарм на лівому березі
Welt зазначає, що на Півдні українські військово-морські підрозділи утримують та розширюють плацдарм поблизу Херсона на окупованому Росією березі Дніпра. Звідси лише 60 кілометрів до Кримського півострова, окупованого Росією. Це слабке місце для російської армії відколи Україна змусила Чорноморський флот вивести звідти свої війська і знищила важливі системи протиповітряної оборони та інші російські військові об'єкти.
За даними ЗМІ, головнокомандувач Валерій Залужний ніколи не був прихильником наступу без підтримки з повітря, і погодився на це лише "за політичними мотивами", але згодом "великий контрнаступ", який мав призвести до Мелітополя та Бердянська, було зрештою скасовано.
Журналісти додають, що Залужний, вирішивши атакувати невеликими підрозділами, зберіг життя своїх солдатів, убезпечив системи озброєння із заходу та виграв важливий час.
"Україна, ймовірно, збирає ресурси для нового контрнаступу наступного року. Однією з відправних точок може стати плацдарм у Херсоні. Маючи необхідні винищувачі, бойові гелікоптери та безпілотники, Україна могла б забезпечити достатню підтримку для просування своїх військ, тим більше, що в цьому регіоні майже немає російських укріплень. Це був би саме той контрнаступ, який, ймовірно, мав на увазі Залужний із самого початку", - пише Welt.
Що говорить сам Залужний
Сам головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний відмовився коментувати військові плани командування на 2024 рік, спілкуючись із журналістами у кулуарах презентації Державного оператора тилу. За словами генерала, ситуація на фронті наразі не патова.