Приморський районний суд м. Одеси 22 липня повністю виправдав Альону Талько, мешканку села Широка Балка Станіславської громади Херсонського району, обвинувачену в колабораційній діяльності за участь у проведенні  так званого «референдуму». Суд встановив, що жінка діяла  під примусом окупантів і звільнив її з-під варти.
Про це йдеться в оприлюдненому вироку суду, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
 
Кримінальне провадження стосовно мешканки села Широка Балка Альони Талько відкрили 4 квітня 2023 року. Жінку затримали і висунули обвинувачення в колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України за участь у проведенні незаконного “референдуму” у вересні 2022 року. В той період Талько в супроводі озброєних російських військових робила подворові обходи і пропонувала односельцям взяти участь у голосуванні за «приєднання» Херсонської області до складу РФ. 
 
 
Обвинувачена в суді свою вину не визнала і розповіла, що була змушена взяти участь у проведенні «референдуму» через погрози окупантів. За її словами, в селі росіяни влаштували терор, за непокору стратили одну з мешканок Широкої Балки. Сама жінка була налякана і переживала за долю своєї хворої матері й інших рідних.
 
За словами Альони Талько, у середині серпня 2022 року до її будинку вдерлися озброєні російські військові з закритими балаклавами обличчями і влаштували у неї обшук. Окупантам було відомо, що раніше жінка брала участь у проведенні законних виборів і запропонували їй провести в селі «референдум». Коли ж вона відмовилась, один із військових РФ почав їй погрожувати автоматом.  
 
За кілька днів російські військові повернулися до неї і спитали, чи потрібні їй якісь «додаткові аргументи» для того, щоб вона погодилась проводити незаконний “референдум”. Окупанти нагадали жінці, що у неї на руках знаходиться важкохвора мати. Злякавшись, вона погодилась зайнятися організацією «референдуму». Росіяни надали їй списки виборців, а 23 вересня 2022 року наказали підійти до місцевого дитсадка за урною, бюлетенями і іншим реквізитом для голосування. 
 
.
 
Протягом наступних чотирьох днів жінка ходила по вулицях села і пропонувала людям взяти участь у голосуванні. Наприкінці жовтня 2022 року двоє російських військових дали їй конверт, в якому було 40 тисяч російських рублів – плата за «роботу» на незаконному “референдумі.” Щоб не викликати підозр у росіян, Талько взяла гроші і витратила їх на лікування хворої матері, яка згодом померла.
 
Чоловік Альони Талько і ще один свідок у судовому засіданні підтвердили версію обвинуваченої. Тож суд визнав доведеною наявність у діяннях жінки лише об’єктивну сторону злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме – участь у проведенні незаконного “референдуму” у вересні 2022 року в селі Широка Балка.
Водночас суд дійшов висновку, на що жінка діяла не з власної волі. Факт отримання нею грошей від окупантів суд також не розцінив як доказ добровільної участі у проведенні «референдуму». 
 
«Згідно зі ст. 40 КК України не є кримінальним правопорушенням дія, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого людина не могла керувати своїми вчинками. Обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях і ухвалюється лише за умови доведення винуватості особи в ході судового розгляду», – до таких висновків дійшов суд.
 
 
Мешканку Широкої Балки визнали невинуватою в пред’явленому обвинуваченні у зв’язку з недоведеністю, що в її діях є склад кримінального правопорушення. Жінку виправдали і звільнили з-під варти в залі судового засідання.
Вирок ще не набрав законної сили.