Українські чоловіки ризикують життям, перепливаючи річку Тису, щоб не ризикувати життям на сході у війні проти Росії. Про це пише американське видання New York Times.
Як пише газета, влада Румунії проінформувала, що від початку повномасштабного вторгнення понад 6000 чоловіків з України опинились на їхньому березі річки Тиса. Своєю чергою українські прикордонники регулярно "виловлюють" на кордоні та з води втікачів від мобілізації. Не всім це вдається. Тіла 22 чоловіків винесло на обидва береги, повідомила речниця Мукачівського прикордонного загону лейтенант Леся Федорова.
 
Лейтенант ДПСУ Владислав Тонкоштан розповів газеті, що нещодавно затримав чоловіка на березі, де той готувався переплисти річку в надії возз’єднатися з дружиною та дітьми, яких не бачив 2 роки після того, як вони втекли від війни в одну з країн Європи.
"Ми не можемо судити цих людей. Але якщо всі підуть, хто буде захищати Україну?", — сказав лейтенант Тонкоштан.
 
 
New York Times пише, що той факт, що чоловіки обирають перепливти кордон, а не служити в армії, підкреслює складність для президента України Володимира Зеленського, оскільки перспективи бойових дій в Україні погіршилися, ухилення від призову в армію зростає, а залучити більше людей складно та політично важко.
 
Втеча змінила характер контрабанди в українських Карпатах, які межують із чотирма країнами Європейського Союзу: Польщею, Словаччиною, Угорщиною та Румунією. Прикордонники та місцеві чиновники кажуть, що контрабанда, яка колись оберталася навколо підроблених сигарет, майже повністю перетворилася на бізнес, пов’язаний із "опікою" тих, хто ухиляється від призову на військову службу.
 
Прикордонники кажуть, що затримують чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон, і не можуть уточнити в кожному конкретному випадку, чи ухилявся чоловік від призову на військову службу, з’ясовувати це буде суд. Але тенденція перетину чоловіків очевидна.
 
.
 
Минулого року Мукачівський прикордонний загін розкрив 56 злочинних угруповань, які допомагали українцям нелегально виїхати з країни під час війни, розповіла лейтенант Федорова. Ціни на допомогу при перетині кордону, за її словами, зросли до 10 000 доларів США з 2 000 доларів на людину незабаром після вторгнення. Натомість контрабанда рюкзака сигарет коштує лише 200 доларів.
 
На трасах поблизу кордону з'явилися блокпости, де перевіряють автомобілі на наявність чоловіків, які, можливо, намагаються виїхати з країни. А вздовж кордону охорона встановила додаткові інфрачервоні камери та датчики, що спрацьовують по кроках.
 
"Потік тих, хто ухиляється від призову на Захід, є відображенням того, наскільки великий привид війни нависає над життями українських чоловіків, які за законом зобов’язані залишатися в країні", — пише видання.