В Україні 1 грудня 2024 року набув чинності новий закон про підвищення податків, згідно з яким ставка військового збору збільшилася з 1,5% до 5%, у тому числі й під час продажу деяких автомобілів. Про це повідомив Головний сервісний центр МВС.
Йдеться, зокрема, про військовий збір у 5% від вартості транспортного засобу при продажі протягом одного року другого і більше автомобілів. Під час продажу першого автомобіля протягом одного року цей податок платити не потрібно.
Щодо військовослужбовців, то для них ставка військового збору залишилася на рівні 1,5%. Тобто якщо військовослужбовці хочуть продати автомобіль, то з них стягується додатково не 5%, а 1,5% військового збору.
Крім того, під час продажу другого автомобіля протягом одного року також потрібно заплатити до державного бюджету 5% від його вартості. При продажі другого та більше автомобілів протягом одного року до державного бюджету потрібно перерахувати 18% його вартості.
Слід зазначити, що військовий збір у 5% під час продажу автомобілів – це ще не найгірше, що могло чекати українських автомобілістів. У Кабміні, розробляючи новий закон про підвищення податків та зборів з метою наповнення державного бюджету під час війни, спочатку навіть хотіли запровадити військовий збір у 15% при першій реєстрації нових та вживаних автомобілів.
.
Міністерство економіки запровадило цю норму у відповідний законопроєкт щодо підвищення податків, який зареєстрували у Верховній Раді у липні 2024 року. Але у доопрацьованому законопроєкті, який у парламенті зареєстрували у серпні, цієї норми вже не було. Кабмін відмовився від цієї ідеї, прислухавшись до думки бізнесу та експертів.
Автомобільні дилери попередили, що через запровадження цього податку автомобілі суттєво подорожчають, внаслідок чого державний бюджет отримає менше грошей, аніж планувалося. Прогнозувалося, що запровадження військового збору у 15% призведе до зниження продажів автомобілів на 30-70%. Деякі автовиробники взагалі могли піти з українського ринку.
Зрештою, у новому законі про підвищення податків залишився лише військовий збір 5% та щомісячні авансові платежі податку на прибуток з кожної АЗС (у розмірі 60 000 грн). Через ці авансові платежі, як прогнозують деякі експерти, мережі АЗС у грудні 2024 року будуть змушені збільшити ціни на пальне приблизно на 1 грн за літр.