На тлі розгляду в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі російських злочинів проти українських дітей стала відомою історія ще однієї дівчини з Херсонщини Влерії Сидорової, яка була змушена пройти через вивезення з дому. На щастя, її вдалося визволити, й згодом вона змогла виїхати з тимчасово окупованої території.
Історію Валерії розповіли у європейському виданні EUobserver.
 
Дітей вантажили в автобуси, не питаючи батьків
В жовтні 2022 року росіяни пригнали до Нової Каховки 12 автобусів. На той час у місті було добре чути звуки вибухів, адже на іншому березі Дніпра тривали юої за звільнення Херсона.
Росіяни ухвалили рішення про примусову евакуацію дітей нібито «задля їхньої безпеки». Однак ніяких подробиць, окрім того, що їх повезуть у Євпаторію, окупанти не надали. Там, замість обіцяних «двох тижнів» Валерія провела там кілька місяців.
 
 
У таборі утримували близько 500 дітей, підрахувала Сидорова.
«Деяким було лише п'ять-шість років, а були й інші діти, старші за мене. Старші діти піклувалися про своїх братів і сестер», - розповіла вона.
«Це не було місце, що призначене для дітей. Вони давали нам протерміновану їжу. [На базі] також не було жодного медичного догляду», - каже дівчина.
 
Як Валерія змогла врятуватися
Після двох місяців утримання в Євпаторії дівчина почала відчувати розпач від того, що вона була покинута окупантами напризволяще далеко від дому.
Тривалий час Валерія не могла додзвонитися до бабусі, тому що в Новій Каховці був відсутній зв'язок. Однак щойно їм вдалося сконтактуватися, бабуся одразу до неї приїхала. Після цього вони перебралися до Генічеська, де дівчина мусила відвідувати російську школу.
 
Однак розуміючи, що на окупованій території України в неї немає майбутнього, Валерія вирішила виїхати з ТОТ.
«Це країна окупантів і терористів — я зрозуміла, що там для мене немає майбутнього», — каже вона.
Минулого літа вона пішла з великою валізою з усім, що їй належало, через військовий блокпост на підконтрольну Україні територію.
 
.
 
«Мені було страшно, тому що в якийсь момент я раптом зрозуміла, що вони [російські охоронці] можуть відмовити мені в доступі в Україну і вивезти в Росію, і ніхто навіть не дізнається, де я перебуваю», - розповіла Сидорова.
Та їй пощастило. І вже в серпні 2023 року вона опинилася на Сумському пропускному пункті, відкритому для українських біженців.
 
Послання Путіну
Тепер дівчина здобуває медичну освіту в Києві. Хоче стати парамедикинею або лікаркою, що спеціалізується на реабілітації. Також вона, на прохання журналістів, передала «послання Путіну», нагадавши, що історії усіх депортованих дітей фіксують, тож російський диктатор в майбутньому понесе відповідальність за їхні знищені життя.
 
Нагадаємо, що Україна задокументувала понад 19 тисяч випадків викрадення дітей з окупованих територій. З них лише близько 400 вдалося повернути. Тим часом в Росії викрадених дітей активно «всиновлюють», змінюючи їхні імена та прізвища.