Проєкт "Армія відновлення" стартував восени 2022 року. Його метою було відновлення зруйнованих ворогом об’єктів та надання можливості тимчасового працевлаштування людям, які втратити роботу.
 
Зарплати - на мільярди
Загалом з початку дії проєкту вже видано 226 тис. направлень на відновлювальні роботи.
"З початку 2025 року вже видано понад 20 тисяч направлень для тимчасово безробітних українців і незайнятих ВПО, які долучаються до робіт з відбудови країни в рамках урядового проєкту "Армія відновлення". За весь час реалізації проєкту виплачено майже 2 млрд грн заробітної плати", - повідомила пресслужба Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Мета цього проєкту в першу чергу полягає у створенні можливостей для активної участі українців в процесах відновлення країни та наданні допомоги ЗСУ.
 
 
"Це не лише тимчасова робота, що дозволяє людям отримати фінансову підтримку, а й реальна можливість для учасників проєкту знайти стабільну та постійну роботу. Завдяки проєкту близько 30% учасників уже отримали пропозиції від роботодавців щодо постійного працевлаштування", - йдеться у повідомленні Держслужби праці.
 Крім того, ця ініціатива сприяє розвитку навичок і кваліфікації людей, що можуть стати корисними в майбутньому для реалізації нових проєктів, підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці.
 
 За умовами проєкту, його учасники можуть виконувати різноманітні роботи: від допомоги постраждалим внаслідок бойових дій до відновлення критичної інфраструктури та будівництва споруд для потреб ЗСУ.
 
Зараз суспільно корисні роботи в межах проєкту "Армія відновлення" проводяться в 19 регіонах України, і тисячі людей активно долучаються до відновлення критичної інфраструктури та підтримки постраждалих громад.
 
.
 
Півтори мінімалки за місяць
У Держслужбі зайнятості уточнили, що з початку 2025 року вже видано 22 тис. направлень для тимчасово безробітних українців та незайнятих внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які приєднуються до відновлення країни після жахливих руйнувань війни. Лише за цей короткий період на виплату заробітних плат було спрямовано 137 млн грн.
 
Участь у цьому проєкті - це можливість для тисяч українців не тільки знайти тимчасову роботу, але й отримати нові навички, повернутися на ринок праці та допомогти країні відновитися. Відновлення інфраструктури, підтримка життєдіяльності постраждалих громад, будівництво для потреб ЗСУ - все це в руках людей, які долучаються до "Армії відновлення".
 
Завдяки цій програмі кожен третій її учасник отримав пропозиції від роботодавців щодо постійного працевлаштування, що є підтвердженням успішності цієї ініціативи, яка не лише забезпечує тимчасову зайнятість, але й відкриває можливості для легальної роботи для тих, хто втратив свої робочі місця.
 
 
Ті, хто бере участь в проєкті "Армія відновлення", виконують найрізноманітніші завдання: від допомоги тим, хто постраждав від бойових дій, до масштабних робіт з відновлення критичної інфраструктури та будівництва захисних споруд для ЗСУ. У кожного регіону - свої потреби, і саме військові адміністрації разом з командуванням визначають пріоритети для відновлення.
 
Проєкт дає можливість людям здобути нові знання та досвід, щоі знадобляться не лише зараз, а й у майбутньому. Адже програма охоплює різноманітні напрямки: від відновлення житлових і комунальних об'єктів до інженерних і будівельних робіт. Кожен учасник має шанс опанувати нові спеціалізації або вдосконалити вже наявні навички.
 
Служба зайнятості, в свою чергу, пропонує шукачам роботи, которі стоять на обліку, доєднатися до таких робіт. Ті, хто погоджується на це, підписують строковий трудовий договір на період виконання робіт, а їхня оплата складає до 1,5 мінімальної зарплати, що нині становить 12 тис. грн за місяць роботи. 
 
 
Нині суспільно корисні роботи активно проводяться в 19 областях України.
 
Найактивніше залучають безробітних та переселенців у таких регіонах:  
- Харківська область - 36 тис. направлень;
- Донецька область - 28 тис. направлень;
- Київська область - 26 тис. направлень.
 
А найпоширенішими напрямами робіт в межах проєкту є такі:
.
- забезпечення життєдіяльності постраждалих громадян та ВПО, надання допомоги маломобільним групам;
 

 
- розвантаження, фасування та доставка гуманітарної допомоги;
.
- надання соціальних послуг у місцях зосередження ВПО та постраждалих внаслідок бойових дій громадян;
.
- допоміжні роботи для потреб ЗСУ;
.
- розбір завалів, відновлення житлових будинків, розчищення автомобільних доріг та залізничних колій;
.
- облаштування та укріплення блокпостів і фортифікацій;
.
- будівництво захисних споруд та укріплення дамб.
.
Нові можливості для жінок
У Держслужбі зайнятості також повідомили, щоперші роботодавці долучилися до програми навчання жінок професіям, в яких традиційно переважали чоловіки
Це навчання оплатить держава з Фонду соцстрахування на випадок безробіття, а роботодавці нададуть місце для проходження практики та зобов’язуються працевлаштувати жінок після закінчення навчання. Ця програма дозволяє українкам опанувати 31 професію державним коштом.
 
Перші запити надійшли від чотирьох роботодавців з Полтавської області із заявами на навчання п’яти жінок професії тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва. Йдеться про господарства "Володар-С", "Мухін Агро", "Діброва" та ТОВ "Каплинцівське".
 
У свою чергу Служба зайнятості вже підібрала кандидаток на навчання на замовлення полтавських фермерів, серед яких є жінки з вищою освітою, є людина з інвалідністю 3 групи та одна жінка із повною середньою освітою, яка наразі працює комірницею, але хоче змінити професію.
 
 
"Програма спрямована на забезпечення ринку праці кваліфікованими працівниками, зокрема, в тих сферах, де гостро відчувається дефіцит кадрів: будівництво, промисловість, транспорт. А також на підтримку конкурентоспроможності жінок на ринку праці. Наразі ми спостерігаємо тенденцію, коли й бізнес більш активно пропонує нові можливості для жінок, і жінки активніше відгукуються на пропозиції від роботодавців. Зокрема, жінки все частіше обирають робітничі професії, в яких статистично більше представлені чоловіки: водійки, машиністки, кранівниці, вантажниці, верстатниці. Завдяки експериментальній урядовій програмі більше жінок зможуть опанувати такі професії та працевлаштуватися", - зазначила заступник міністра економіки Тетяна Бережна.
Галина Гірак