В Україні з 1 березня проведуть масштабну індексацію пенсій, яка зачепить абсолютну більшість українців. Розмір індексації становитиме не менше 10%, при тому прибавку від 1000 грн отримають ті, у кого порахована по формулі пенсія більше 10 тис. грн. Детальніше про те, як та кому розрахують пенсії, читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Який розмір індексації
З 1 березня перераховують пенсію, шляхом збільшення розміру зарплату, яка є в формулі розрахунку виплати. Показник середньої заробітної плати в Україні, підвищують на певний коефіцієнт. Його розмір: сума 50% від інфляції за минулий рік та 50% від середнього за три роки зростання зарплат.
"У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати", – йдеться в законі "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Голова комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що усього на виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", буде спрямовано майже 528,3 млрд грн. При цьому враховано проведення у 2025 році перерахунків пенсій / щомісячних страхових виплат у зв’язку проведенням з 1 березня 2025 року індексації пенсійних і соціальних виплат із застосуванням коефіцієнта 1,10, тобто збільшення на 10%.
Щоправда, на разі точний розмір підвищення ще не визначено. Враховуючи, що інфляція за минулий рік була більшою, ніж планували (інфляція склала 12%, тоді як планували на рівні 9,7%), рівень підвищення може бути навіть більшим за 10%.
.
Як підвищать пенсії?
Зазвичай уряд в своїй постанові встановлює мінімальний та максимальний розмірі прибавок. Наприклад, минулого року мінімальна прибавка становила 100 грн, а максимальна – 1500 грн. При тому збільшуватимуть ту пенсію, яка розрахована по формулі (тобто без урахування всіх можливих доплат, дотяжек, гарантій тощо).
Тобто в результаті може вийти, що навіть після підвищення, наприклад, на 8% замість 1230 грн пенсія, яка порахована за формулою, становитиме 1328,4 грн. А платитимуть все одно 2361 грн.
Точний розмір індексації буде відомо тільки ближче до березня, коли офіційна статистика підрахує динаміку зарплат та інфляцію.
Нагадаємо, що розмір індексації становить суму половини від річної інфляції та половину від динаміки зростання зарплат за останні три роки.
Не будуть підвищувати "нові" пенсії. Індексація має допомогти "осучаснити" старі. Тому тих, хто вийшов на пенсію впродовж останніх кількох років, перерахунок не стосуватиметься.
Щорічна індексація пенсії – чи не єдиний відносно дієвий механізм осучаснення виплат. При тому цього механізму не достатньо, щоб не допустити "застарівання" виплат.
Приклади розрахунку індексації
Кому підвищать пенсії на 100-200 грн. Розмір розрахунку залежить від того, яку розрахункову пенсію ви маєте. Наприклад, якщо ваш розрахунковий розмір пенсії (не фактично виплата а саме те, що пораховано по формулі) становить менше мінімалки (2361 грн), розмір прибавки становитиме 100-200 грн.
Кому підвищать пенсії на 300-400 грн. Прибавку від 300 до 400 грн може отримати більшість українців. Це ті, хто отримує від 3000 до 4000 грн розрахункової пенсії.
Кому підвищать пенсії на 400-500 грн. Таке підвищення очікується також для значної кількості українців. Це ті, у кого розрахунковий розмір пенсії становить до 5000 грн.
Підвищення від 1000 грн. Значне підвищення (на суму від 1000 грн) отримують ті, у кого розрахунковий розмір пенсії більший за 10 тис. грн. Окремо варто зазначити, що всі спеціальні пенсії індексують за спеціальними законами. Отже, ті, хто і так мають високі виплати, підвищення не отримають.