Військовим Нацгвардії можуть дозволити застосовувати вогнепальну зброю проти цивільного населення під час масових заходів протесту. Крім того, нацгвардійці отримають право застосовувати проти громадян гумові кийки, електрошокери, сльозогінний газ та безпілотники.
Такі повноваження може отримати Нацгвардія у разі ухвалення законопроекту №10311, що отримав схвалення Комітету Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності. Водночас у Центрі протидії корупції вважають ці повноваження надмірними і такими, що можуть становити загрозу життю цивільних громадян.
У публікації ЦПК, зокрема, йдеться, що найбільш резонансні правки до цього законопроекту були внесені вже після того як депутати ухвалили його у першому читанні. Розгляд цієї ініціативи у другому читанні має відбутися наступного тижня. Однак у ЦПК вважають, що запропоновані правки до законопроекту не мають нічого спільного з підвищенням ефективності захисту країни, але натомість дуже нагадують так звані "диктаторські закони", що були ухвалені 16 січня 2014 року. Якщо законопроект проголосують у такому вигляді, як він є зараз, то це фактично буде означати, що влада отримає повну індульгенцію на жорстке і необмежене придушення будь-яких громадських протестів.
"Він значно розширює повноваження Національної гвардії України (НГУ). Зокрема надає НГУ практично необмежені права для використання вогнепальної зброї, сльозогінного газу, електрошокерів, безпілотників та інших засобів впливу, зокрема до цивільного населення під час акцій протесту", – пояснили в ЦПК.
Щоправда, в законопроекті є зауваження, що застосуванню зброї передуватиме повідомлення на електронному табло або звукове оголошення, зроблене за допомогою гучномовця. Однак у ЦПК вважають такі застережні заходи недостатніми. А отже, застосування норм цього закону на практиці може становити реальну загрозу життю людей, не кажучи вже про грубі порушення конституційних прав громадян.
"Якщо згадувати події Революції Гідності, то положення цього проєкту дуже нагадують так звані закони 16 січня", – зазначила заступниця виконавчого директора ЦПК адвокатка Олена Щербань.
Застосування гумових кийків, електрошокерів, сльозогінного газу – усі ці засоби становлять небезпеку для здоров'я і навіть для життя людей. Що ж стосується застосування вогнепальної зброї, то правозахисники вважають такий захід взагалі надмірним.
.
"Зміни, запропоновані у законопроєкті №10311, можуть призвести до порушення основоположних прав і свобод громадян. Нацгвардія зможе отримати право використовувати вогнепальну зброю без належного попередження, маркувати учасників протестів, застосувати безпілотні апарати для спостереження і електрошокери для ураження порушників», – зазначають у ЦПК.
Зокрема, що стосується застосування безпілотників, то в законопроекті взагалі немає роз'яснень, яким чином їх будуть застосовувати, і які будуть обмеження на їх застосування.