В Україні триває воєнний стан і мобілізація, тому за ігнорування повісток, зокрема надісланих поштою, передбачене адміністративне покарання. Про це в інтерв’ю "Українському радіо" розповів адвокат Роман Кичко.
За його словами, у 2025 році повістка вважається врученою навіть тоді, коли особа її не забрала з поштового відділення. У випадку повернення відправлення відправнику, на ньому має бути проставлена відповідна відмітка.
Водночас, як зазначає Кичко, судова практика демонструє: якщо людина дійсно не знала про існування повістки і має докази цього, суди визнають, що особу не було повідомлено належним чином. У такому разі штрафи за неявку скасовують, оскільки порушення відбулося не з боку ТЦК, а через помилку поштового оператора.
Адвокат наголошує, що нині українцям варто уважно перевіряти свої поштові скриньки, оскільки смс-повідомлення надсилаються вкрай рідко. "Найчастіше повідомлення надходить у вигляді папірця, в якому сказано, що на вас чекає лист від ТЦК у поштовому відділенні. Але навіть цей папірець не завжди вкладають до поштової скриньки", – підкреслив Кичко.
Він також звернув увагу на те, що законодавство передбачає можливість надсилання повісток поштою. Якщо особа відмовляється від отримання або відсутня за місцем проживання, поштовий оператор повинен зробити відповідну позначку на відправленні. За правилами, визначеними постановою №560, лише дві відмітки – "відсутність за адресою місця проживання" або "відмова від отримання" – підтверджують факт належного вручення повістки.
.
Однак адвокат звертає увагу, що нині поширені випадки, коли замість необхідних позначок на конвертах з’являються відмітки "повертається за спливом терміну зберігання", що свідчить про порушення процедури оповіщення.
Якщо особа впевнена, що повістки не отримувала, їй слід звернутися до поштового оператора з вимогою пояснити, яким чином доставлялося відправлення і чи було належно повідомлено про нього.
"Незбіг у самих відмітках або незбіг із тим, що особа була повідомлена, це означатиме, що процедура була порушена і штрафувати за неявку за цією повісткою фактично протиправно", – наголосив Роман Кичко.