Відстань між правим та лівим берегами Дніпра на Херсонщині не перевищує кількох кілометрів, проте рівень якості життя на цих територіях суттєво відрізняється. Різниться у звільнених та окупованих громадах області також вартість харчових продуктів і подекуди ця відмінність є досить суттєвою.
 
Кореспонденти IPC-Південь та Генічеськ UA порівняли ціни на м’ясо, молочну продукцію, яйця та інший провіант на ринках двох міст – вільного Херсона та окупованого росіянами Генічеська, встановивши певні закономірності ціноутворення. Для зручності ми перевели ціни в рублях, якими здебільшого користуються на окупованій частині області, в українську валюту за курсом НБУ – 2,4 рубля за одну гривню.
 
 
Про ціни на окупованих територіях нашим кореспондентам повідомили наші постійні читачі, а вартість продуктів на херсонському ринку ми встановили під час його відвідин.   Тож де дешевше продукти: в Херсоні чи Генічеську? Про це ви дізнаєтесь із нашої публікації.
 
Найпопулярнішими продуктами восени в усій Україні є овочі, збір урожаю яких уже завершився і ціни на них  є найнижчими на рік. Тож люди роблять закупівлі городини на зиму та на приготування усіляких “закаток”.  Специфіка Херсонської області ще і в тому, що основні аграрні господарства розміщені саме на лівому березі Дніпра. Тож ціни тут традиційно нижчі, ніж на правобережжі, а з великих гуртових ринків, як, наприклад, у Великих Копанях, годувались і кримські закупівельники.
 
Цю різницю цін по Дніпру добре видно з порівняння вартості  овочів з так званого борщового набору – на окупованому лівобережжі вони дещо нижчі. Кілограм буряку на херсонському ринку коштуватиме від 20 гривень, а в Генічеську його можна придбати за 18 гривень.
 
.
 
Приблизно стільки ж в окупованому місті  коштуватиме морква, а ось в Херсоні за неї доведеться заплатити майже вдвічі більше – від 33 до 35 гривень.
 
Картопля, яка є основою раціону багатьох жителів півдня України, також трохи дешевша в Генічеську: тут за кілограм просять 27 гривень, а в Херсоні – 32-35 гривень. Кілограм цибулі на лівому березі Дніпра продадуть за 15 гривень, а на правому вона коштуватиме на 10 гривень дорожче.
 
Тож у Генічеську овочі в середньому на 30-35% дешевші й це, як вже говорилось, закономірно: більшість аграрних підприємств знаходиться саме в окупованих росіянами громадах області. Але для фермерів у цьому насправді позитиву немає ніякого, адже низькі ціни на городину зменшують і без того невисокі через безводдя доходи. А цьогоріч негативні наслідки знищення Росією Каховського водосховища були посилені сухим літом. До 2014 року основними ринками збуту для херсонських аграріїв був нині окупований Кримський півострів та інші регіони України. Після 2022 року все кардинально змінилось і місцеві виробники тепер змушені працювати лише на внутрішнього споживача. Українські ринки для них закриті, а в Крим чи на Кубань херсонських фермерів не пускають російські виробники, побоюючись конкуренції. Це призводить до скорочення посівних площ та банкрутства дрібних підприємств.
 
 
Влітку 2024 року аграрії-колаборанти винесли цю проблему в публічну площину. Наприклад, Павло Кім, фермер зі Скадовського району, заявив, що площа посіву овочів у його господарстві за час окупації скоротилась на 80%, а вирощування баштанних культур у регіоні стало взагалі нерентабельним і скоро на полицях лівобережжя області замість легендарних херсонських кавунів можуть з’явитися ягоди з російської Астрахані.
 
Однак повернемось до наших цін. Наступна позиція для порівняння – вартість м’яса та м’ясопродуктів У Херсоні та Генічеську. Тут ситуація вже діаметрально протилежна. Баранина для жителів Лівобережжя за ціною може вважатись делікатесом  –  350 гривень за кілограм. Враховуючи, що саме в Генічеському районі мешкає найбільша кількість мусульман області, які формують попит на цей продукт, то, за логікою, його пропозиція мала б бути більшою, а ціна – меншою.  Однак логіка на окупованій території не працює. В Херсоні баранину знайти складніше через малий  попит, але вартість її набагато нижча, ніж у Генічеську : від 200 до 270 гривень.
 
Дешевша на правобережжі і яловичина: в Херсоні просять від 220 гривень за кілограм, а жителі Генічеська повинні будуть викласти вже від 260 грн/кг. Різниця в цінах на популярну серед українців свинину на різних берегах Дніпра майже аналогічна –  170-180 гривень за кілограм. А ось ціла курка на окупованих територіях Херсонщини коштує майже вдвічі дорожче, ніж на звільнених: 180 гривень проти 90 гривень за кілограм.
 
 
Курячі яйця майже не відрізняються в ціні – їх можна купити від 60-70 гривень за десяток. Молоко дещо дешевше на лівобережжі: за його літр на ринку Генічеська просять від 30 гривень, а в Херсоні – від 35. Сир коштує по 120 гривень за кілограм на обох берегах Дніпра, а ось поціновувачі домашнього вершкового масла на окупованих територіях перебувають в глибокій депресії. «Масляна криза» в Росії вплинула й на них, тож аби придбати кілограм улюбленого продукту, генічанам доведеться викласти близько 550 гривень. Для херсонців ця ціна буде щонайменше на 20% нижчою.
 
Майже вдвічі дешевший на правобережжі області цукор: тут він коштує від 25 гривень за кілограм, у той час, як жителі лівобережжя мають віддати на солодкий пісок від 40 гривень за кілограм. А ось зекономити на крупах можна буде вже генічанам. На окупованих територіях рис і гречка на 25-30% дешевші. Приблизно на стільки ж є нижчою ціна на хлібобулочні вироби в Генічеську, в порівнянні з Херсоном.
 
Загалом від часу нашого останнього аналізу цін на лівобережжі та правобережжі Херсонщини, який ми проводили у квітні 2024 року, загальна картина не змінилась. У Херсоні набагато дешевше м’ясо, на окупованих територіях – овочі. В порівнянні з квітневим дослідженням, на обох берегах Дніпра простежується зростання більшості цін на продукти, ось тільки в Генічеську інфляція помітніша, особливо в цінах на м’ясну та молочну продукцію. В новому році російські аналітики прогнозують подорожчання харчових продуктів у їхній країні як мінімум на 20%. Якщо ж до цього моменту окуповані частини Херсонщини Україні не вдасться повернути, звичайно, це стосуватиметься і їх.
 

 
Велика різниця між Херсоном та Генічеськом і в купівельній спроможності. Росіяни вже кілька місяців відмовляються виплачувати заробітну плату  на підконтрольній РФ території, тож навіть дешеві з погляду Херсона продукти для мешканців Генічеська можуть бути недосяжними. Не дарма, за даними опитування, яке проводили самі ж окупанти, 48% відсотків населення своєю основною проблемою вважають саме високі ціни на харчові продукти.