У Херсоні триває ліквідація наслідків російського екоциду. Півтора місяця минуло з дня підриву росіянами дамби Каховської ГЕС. Щойно рівень води в Дніпрі став стабільним, городяни почали приводити до ладу своє зруйноване житло, повідомляє FREEДОМ.
Найбільше в Херсоні від затоплення внаслідок підриву російськими окупантами Каховської ГЕС постраждав Корабельний район.
“Ось ця сторона найбільше постраждала. Затопило багато будинків по дах. У мене вікна ось так от, а в людей покрівля була затоплена. Тут — на човнах, ця вулиця була човновою. Катери тут ходили. Три або чотири дні двіжуха була як на якомусь проспекті”, — розповів житель Херсона Володимир.
Після руйнування дамби за перші 3 дні в прибережних районах Херсона стрімко піднімався рівень води, ще 3 дні — поступово знижувався. Більшу частину будинків після підтоплення доведеться знести. Вода знищила й всі особисті речі мешканців, й основні конструкції.
“Будинок уже відновленню не підлягає. Сьогодні приходила комісія, визнала, що вже все. Стіни попадали. Не можу впоратися. Тут усе було завалено, не можна було дістатися сюди. Потихеньку двері повідкривали”, — каже мешканка Херсона Любов Іванівна, показуючи, що залишилося від її рідного дому.
Жінка — вдова, живе сама, під наглядом опікуна. Шостого червня покинути небезпечний район їй допомогли волонтери.
“Ми тут були, тільки встигли документи схопити. Вода вже була по коліна. Ми нічого не встигли врятувати. У нас ще тварини. Коли тут часто були обстріли, собак поранених покидали ті, хто виїжджав. Ще не так просто було з цими собаками евакуюватися. Де ми були — якраз почався обстріл. Одночасно, під час евакуації. Неприємно все це проходити, але проходимо”, — розповіла Любов Іванівна.
.
Нині вона змушена жити на орендованій квартирі, але щодня на візку добирається додому, ліквідовувати наслідки підтоплення. Каже, зараз їй потрібні лише клітки для врятованих собак.
“Незламний дух. Український. Ні війна мене не зламала, ні ці обстріли, ні потоп. Я не скаржуся на життя. Як Бог пошле мені добрих людей, таких як ви”, — каже Любов Іванівна.
Щойно зійшла вода, херсонці почали самотужки приводити до ладу житло, аби впоратися до зими. Кажуть, комісія не встигає зафіксувати всі наслідки заподіяної шкоди. Проте лише після її вердикту можна розраховувати на виплату компенсацій від держави.
“Ми вже відновлюємо потроху. Нікого не чекаємо, ні комісій, нічого, тому що жити потрібно десь. Там уже далі будемо думати, що з комісіями робити. Фотофіксація та відеофіксація є, через комісію будемо далі домагатися”, — розповідають жителі Херсона Анастасія та Андрій.
“Нічого вцілілого немає. Усе побите, усе брудне… Ну, куди я подінуся? І як я буду відновлювати — взагалі не уявляю”, — зазначила жителька Херсона Тамара Іванівна.
У цей же час російські війська не припиняють вести обстріли. Будинок Софії Володимирівни був пошкоджений ще до підриву дамби.
“У мене відразу розбомбило, вибило всі вікна й пошкодило дах. Я вибралася звідси. Документи забрала і таке там, що мені потрібно. А потім ще й затопило. Такі наші “брати” росіяни. Слів не підбереш… Уціліло багато чого, але користуватися неможливо. Відразу, поки мокре було, можна було щось врятувати. А потім уже температура висока, воно просто гниє. Грибок і чума, і холера. Заразу тільки розводити”, – розповіла вона.
Нині росіяни ракетами й артилерією добивають те, що й так зруйнувала вода. Херсонці все ще пам’ятають жахи російської окупації. Кажуть, на тлі пережитого тоді, ліквідація обстрілів й підтоплення не здається їм катастрофою.
“Вони наших хлопців виловлювали, чоловіків — і в яму. Щоб потім обміняти. Місцевих. Вони їх відпускали, вони їх міняли. Але так вони ж їх інвалідами додому відправляли. Мало того, що побиті, покалічені. Так вони їх кастрували, тварюки. Хлопці приходили додому і в петлю лізли. Нехай увесь світ знає, що це за садисти, це нелюди. Я навіть слів не підберу!”, — сказала Софія Володимирівна.
На допомогу Херсону прийшли всі області України. Мирним жителям у всьому допомагають волонтери. Збирають й вивозять сотні тонн сміття, проводять знезаражування від грибка та плісняви в будинках, забезпечують усім необхідним. Група волонтерів, яку журналісти зустріли в Корабельному, — з Києва. У перші дні після підриву Каховської гідроелектростанції рятували людей та тварин із затоплених районів. Зараз підтримують постраждалих. Привезли продукти, речі, мийні засоби, корм для котів і собак.
“Потрібні матраци, потрібні розкладачки, потрібні подушки. І ось за контактами їдемо, запитуємо — кому що треба. Завтра плануємо поїздити по області”, — сказала волонтерка Владислава.
Роботи з ліквідації наслідків підтоплення тут попереду ще багато. Як у Херсоні, так і в навколишніх населених пунктах.