У законодавство України планують внести поняття сталкінг та переслідування у соціальних мережах. Це передбачає законопроєкт №12088, який у жовтні 2024 року зареєстрували у Верховній Раді.
У пояснювальній записці до цього законопроєкту йдеться про те, що в законодавстві багатьох країн є поняття сталкінг. Наприклад, у США, Канаді, Німеччині, Італії, Франції, Естонії, Латвії, Литви, Великої Британії.
Сталкінг (зловмисне переслідування) – це форма психологічного домашнього насильства, яка виявляється у прояві небажаної нав'язливої уваги до однієї людини з боку іншої людини чи групи людей. Сталкінг також проявляється у стеженні за постраждалою особою та знаходженні біля місця її проживання без передбаченого законом дозволу.
У Франції за сталкінг можуть позбавити волі на строк до 2 років та оштрафувати на 30 000 євро. Якщо переслідування призвело до самогубства жертви або до спроби самогубства, то покарання становить до 10 років позбавлення волі та штраф у розмірі 150 000 євро. У Великій Британії правопорушника за сталкінг можуть позбавити волі на строк до 5 років, оштрафувати або застосувати одразу два види покарання.
Автори законопроєкту №12088 пропонують внести до Кримінального процесуального кодексу України та до Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" поняття сталкінг та встановити відповідальність за нього. Щоправда, у законопроєкті №12088 не йдеться про те, яка саме передбачається відповідальність за зловмисне переслідування. Очевидно, це питання врегулюють пізніше.
Крім того, законопроєкт визначає кіберпереслідування як вид злочинного переслідування, що передбачає постійне спостереження за постраждалою особою без її згоди чи дозволу за допомогою інформаційних та комунікаційних технологій.
Тим часом, за даними Міністерства соціальної політики, в Україні щороку від домашнього насильства страждають близько 200 тисяч осіб. 90% із них – жінки. У 2023 році було зареєстровано понад 250 тисяч звернень щодо домашнього насильства. Поліцейські у минулому році склали понад 163 тисячі адміністративних протоколів за домашнє насильство. Для порівняння, у 2017 році було понад 96 тисяч звернень про випадки домашнього насильства, а поліція за таке правопорушення склала близько 91 тисячі адміністративних протоколів. Тобто явно спостерігається тенденція до збільшення кількості випадків домашнього насильства.
.