Українців закликають виїжджати з окупованих територій. Але не всі це мають змоги зробити. А сама дорога може виявитися доволі небезпечною.
Міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук закликала жителів окупованої Херсонської області виїздити через окупований Крим.
Радник голови Херсонської ОВА та депутат Херсонської облради Сергій Хлань пояснив небезпеки, з яким зіштовхуються людина в окупованому регіоні. Ха його словами, ситуація з виїздом українців на підконтрольну українській владі територію є надзвичайно складною.
 
"Попри усю ту небезпеку, яка на сьогоднішній день є на окупованій території, кожна людина має сама прийняти це рішення. Тому що ми всі розуміємо, що ті, хто зараз залишися на окупованій території, вони у доволі скрутному фінансовому та гуманітарному становищі. А виїзд з окупованої території, він дуже дорого коштує", – розповів Сергій Хлань.
За його даними, виїзд з окупованої Херсонщини для однієї людини обійдеться в п'ять тисяч гривень. Це для тих, хто вирішить їхати в бік Василівки, що в напрямку Запоріжжя.
 
 
"Але гуманітарного кордону немає, люди виїжджають на свій страх та ризик. На блокпосту орки можуть вимагати хабар – 300 доларів з людини. можуть забирати особисті речі, не пускати, обстріляти", – розповів Сергій Хлань.
 
"Фільтраційні" табори в окупованому Криму
Також для жителів тимчасово окупованої Херсонщини є можливість виїхати через Крим, який теж перебуває під російською окупацією з 2014 року. Але там не менше проблем.
"Там є ризик фільтраційних таборів, які окупанти розгорнули в Криму. І дивляться на зв'язок людини з проукраїнськими силами, проукраїнським рухом. Якщо стосується чоловіків, то на причетність до Збройних Сил України", – розповів Сергій Хлань.
 
Окрім того, для тих, хто хоче потрапити на територію України, але вирішує виїхати через Крим, ця поїздка буде коштувати ще дорожче. Адже тоді з Криму доведеться їхати на материкову територію Росії, звідти добиратися до Грузії. А вже після цього літаком – до однієї з європейських країн. Не кожен зможе дозволити собі таку поїздку.
_____________________________________________________________________________________________

Залежить від різних факторів. «Видимих результатів» контрнаступу України на Херсонщині слід очікувати в серпні — Буданов

Україна має побачити «видимі результати» контрнаступу в тимчасово захопленій російськими окупантами Херсонській області вже в серпні. Про це заявив керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов в інтерв'ю Reuters.
За його словами контрнаступ у регіоні буде складним, але реальним.
На запитання агентства щодо таких планів Буданов відповів: «…З серпня слід очікувати видимих результатів військової діяльності від України. Просто зачекайте трохи, і подивимося, що це принесе».
 
.
 
Він сказав, що зараз можна побачити, як «певні події відбуваються, вони не значущі, але відбуваються». Буданов розповів, що контрнаступ залежатиме від різних факторів. Зокрема, від того, чи матиме Україна добре обладнану та забезпечену концентрацію сил, що, за його словами, залежатиме від допомоги іноземних партнерів.
 
На думку глави розвідки, Україна може досягти перемоги проти Росії лише за допомогою військової сили. Стратегію Буданов описав так: стабілізувати ситуацію, отримати необхідну кількість техніки і підготувати необхідну кількість сил і засобів для початку контрнаступу, «щоб повернути всю нашу територію».
«Нам не варто чекати на диво, що вони (росіяни — ред.) втомляться, перестануть хотіти воювати тощо. Ми відвоюємо свою територію внаслідок нашого контрнаступу», — наголосив він.
_____________________________________________________________________________________________

На Херсонщині залишились 2 типи зв'язку, – активіст

Мешканці тимчасово окупованого Херсона мають лише 2 способи отримати бодай якусь інформацію про те, що відбувається в Україні – використовувати VPN або дивитися українські канали через супутникові тарілки.
.
Майже немає зв'язку і працює пропаганда
Про це 24 каналу розповів херсонський активіст Володимир Молчанов. За його словами, за допомогою VPN-сервісів херсонці можуть отримати доступ до українських сайтів через традиційних дротових інтернет-провайдерів, які зараз використовують російські маршрутизатори. А власники супутникових тарілок ще мають доступ до українського телебачення.
Інших шляхів немає, мобільний зв'язок не працює практично ніде, – пояснив активіст.
 
Зловити українську стільникову мережу можна хіба що у населених пунктах прифронтової смуги. Однак там є інша проблема – відсутня електрика. До того ж люди там здебільшого сидять в підвалах, оскільки російські окупанти стріляють буквально по всьому, що рухається.
Молчанов зауважив, що російська пропаганда на Херсонщині працює досить активно. Вже є частина населення, яке перейшло на перегляд російських телеканалів і в громадському просторі починає озвучувати наративи, які розповсюджують російські пропагандисти.
 
 
Щоправда, як правило, ці люди не є лідерами громадської думки. Найчастіше це – пенсіонери, які не користувалися інтернетом раніше і не роблять цього зараз. Отримавши у своїх телевізорах російські канали замість звичних українських, вони поступово переключилися.
Молчанов зауважив, що для того, щоб більш-менш спокійно сприйняти таку зміну риторики, мабуть, потрібно з самого початку бути проросійськи налаштованим.
 
Бо той потік ненависті, який виринає звідти на українців зокрема, важко сприйняти. Тому це треба дійсно бути з початку проросійським, ненавидіти і Україну як таку, і Майдан, – припускає активіст.
Підсумовуючи, Молчанов констатував, що такі люди все ж є, і, на жаль, менше їх не стане. Тобто потрібно зважати на те, що меншість херсонців все ж будуть носіями проросійських поглядів.
_____________________________________________________________________________________________

Окупанти посилюють фільтраційні дії, шукають зв‘язок людей з партизанами та ЗСУ, - радник голови Херсонської ВА Хлань

Радник голови Херсонської військової адміністрації військовослужбовець ЗСУ Сергій Хлань повідомив, що на Херсонщині ЗСУ ведуть оборонну діяльність, окупанти намагаються відбивати втрачені позиції
Про це він сказав в ефірі телеканалу "Еспресо".
 
"На окупованій Херсонщині ситуація складна. ЗСУ завдають відповідних ударів противнику. Окупанти, після вдалих партизанських дій, посилюють фільтраційні дії. Проводять обшуки в помешканнях у людей, перевіряють листування. Хочуть знайти зв‘язок людей з партизанським рухом, зв‘язок з ЗСУ. Вони хочуть залякати та зламати рух спротиву, але це їм не вдасться", - зауважив Хлань.
Радник голови Херсонської військової адміністрації також додав, що на Херсонщині рух спротиву посилюється.
 
 
"Влучні попадання в склади боєприпасів, влучне попадання в ремонтні бази техніки орків, попадання в розташування орків, підриви автівок. Треба розуміти, коли йдуть на співпрацю з окупантом, то зрадники беруть на себе кров тисячі українців, які загинули, яких катували, вбивали та руйнували помешкання. У зрадників має бути відповідальність за ці дії", - наголосив Хлань.
_____________________________________________________________________________________________

"Нужно спасать свою жизнь, а не имущество": риски для украинцев в оккупации перечислил Гармаш

Во время войны любой город в зоне боевых действий становится оперативным пространством для действий обеих сторон. И обе стороны могут нанести урон мирным жителям, которые остаются там. Это объективная реальность, которую нужно понимать, принимать и реагировать: спасать свою жизнь, а не имущество. Такое мнение озвучил сегодня, 25 июня, в эфире телемарафона "Говорит Украина" телеканалов "Дом" и UA журналист, представитель отдельных районов Донецкой и Луганской областей (ОРДЛО) в составе украинской делегации в Трехсторонней контактной группе (ТКГ) Сергей Гармаш.
Он также отметил, что в некоторые города на Донбассе, например, Славянск, Краматорск, люди, наоборот, возвращаются, а не уезжают.
 
"Вообще парадоксальная ситуация складывается, когда в Краматорске на сегодняшний день, когда линия фронта стала ближе, почему-то больше людей, чем было, когда началось полномасштабное вторжение РФ. То есть люди возвращаются. Они просто говорят: "А где нам жить, что нам делать, ведь нет ни работы, ни жилья", — отметил Гармаш.
 
Он считает, что людям нужно больше объяснять, что они подвергают свою жизнь опасности. А руководству стоит больше внимания уделять вопросам и проблемам внутренне перемещенных лиц, как западные партнеры уделяют беженцам из Украины.
 

 
"В других странах предусмотрены и выплаты, и обеспечение жильем. У нас такого еще нет, именно на таком уровне. Либо люди об этом не знают, здесь нужно выяснять. Но ситуация, действительно, очень тяжелая. Я надеюсь, что все-таки с приближением реальной опасности люди будут снова выезжать. Вот такая ситуация наблюдается также в Славянске, когда жители начали возвращаться. Сам факт вот этой миграции и того, что люди не могут быть обеспеченными и уверенно себя чувствовать на свободной территории Украины, он, конечно, требует реакции власти и общества нашего тоже", — сказал Гармаш.
 
Не менее сложной остается ситуация на новых оккупированных территориях Украины, которые многие жители не покинули. Там по-прежнему людей похищают, пытают. И если человек имеет отношение к ВСУ или проявлял активно свою проукраинскую позицию, стоит однозначно уезжать, говорит журналист.
 
"Люди исчезают. И еще хорошо, когда их просто берут в плен и пытаются как-то использовать для шантажа украинских военнослужащих. Но бывают случаи, когда они просто пропадают. Это нужно объяснять людям. И, конечно, если у человека есть, допустим, тяжело больной родственник, и нет какого-то патриотичного или военного прошлого, то он, может быть, и может остаться под свой страх и риск в оккупации. Но если люди имели какую-то гражданскую позицию, которую проявляли, либо их родственники имеют отношение к Вооруженным силам Украины, к добровольческим батальонам, к структурам власти, то им, конечно, без выбора нужно уезжать", — говорит Гармаш.
 
 
Он также рассказал, что так называемые "СМИ ЛНР" опубликовали документ о том, что вводится обменный курс рубля к гривне 1 к 1,5. Таким образом людей пытаются лишить не только нормальной жизни, но и последних сбережений, уверен Гармаш.
 
"Еще до начала полномасштабной агрессии он был 2,5, а после этого рубль сильно упал, просел, это все знают. Но сейчас почему-то вдруг курс упал с 2,5 до 1,5. За гривну дают полтора рубля. Это говорит о том, что из людей просто выкачивают гривну. А где гривна находится? Она находится как раз на оккупированных территориях. То есть людей делают бедными. Мало того, что их лишают нормальной жизни, из них еще вытаскивают последние деньги. Ясно, что по обмену они получат абсолютно неадекватные суммы, на которые они не смогут просто прожить. И это тоже нужно людям объяснять, которые там остаются, чтобы они понимали риски", — акцентировал журналист.