18 свердловин міськводоканалу зі 146 знаходяться у зоні підтоплення після підриву російськими військовими Каховської ГЕС. Вони не працюють. Воду на якість у водопровідних мережах Херсона перевіряють щодня. У всіх районах обласного центру, окрім мікрорайону Корабел, вона придатна для споживання. Якою водою користуються херсонці та як контролюється її якість відповідними службами дізнавалися кореспонденти суспільного.
Херсонець Володимир питну воду купує. Щоразу бере по сто літрів. Водою з крана, розповідає, майже не користується.
"Бо холера може бути. Навіть їжу не готуємо. Технічну тільки туалет і все. Ось по скільки набираємо — по 100 літрів. Цю воду привозять з Чорноморська, там свердловина якась", — розповів Володимир.
Валерій Тихонов набирає питну воду із бювету, бо вважає її чистою.
"Доводиться користуватися нормальною водою, одним словом. Від цієї води немає накипу. І сам давно користуюся, звичка. Саме цією водою з бювету, а з-під крана мало хто користується", — говорить чоловік.
Херсонець Сергій теж бере воду з бювету, але водопровідну вважає якісною.
"Для технічних цілей, але не так давно ще пили з під крана і нормально. Я не можу сказати, що вона погана, нормальна", — розповів Сергій.
За словами начальниці управління Держпродспоживслужби Херсонського району Марини Малахової, вода у міських мережах проходить подвійний контроль. Зовнішній — фахівцями Держпродспоживслужби раз на тиждень та внутрішній – лабораторією водоканалу і центром контролю та профілактики хвороб МОЗ щоденно.
.
"Станом на зараз у нас відбувається перевірка міського водоканалу. Попри те, що лабораторія пошкоджена, але вона збережена і здійснюються кваліфіковано, якісно всі дослідження. Результати ми вчора бачили — у нас немає ні отруєнь, ні захворювань. Вода в кранах безпечна, якісна", — повідомила начальниця управління.
Директор херсонського водоканалу Олексій Савченко говорить, бактеріологічний склад та хімічні показники води у мережах перевіряється щоденно.
"У Херсоні у мережах вода цілком придатна для споживання людиною. Вона відповідає всім державним вимогам, але в мікрорайоні Корабел вона зараз не відповідає вимогам ДСанПіНу з деяких показників — по мікробному числу вона технічна. Але там перевищення не значне. Якщо є хоч якесь перевищення, вона називається технічною водою. Наразі в мікрорайоні Корабел відсутнє електропостачання, водопостачання здійснюється за допомогою генераторів. Подається в мережу, дезінфікується згідно з погодженим графіком з військовою адміністрацією. З 5 години ранку до 10 вечора", — розповів Савченко.
На обслуговуванні у міського водоканалу 146 свердловин, 18 із них розташовані у зоні підтоплення після підриву російськими військовими Каховської ГЕС, розповідає Савченко. Ті свердловини, що були підтоплені, виведені з технологічного режиму.
"Вони контролюються держаним підприємством та лабораторією водоканалу і тільки після відновлення до вимог питної води, до вимог ДСанПіНу вони будуть введені в експлуатацію і під’єднані до мереж та будуть надалі використані", — говорить директор водоканалу.
За його словами, фахівці працюють над відновленням повноцінного водопостачання в мікрорайон Корабел. Там планують встановити водоочисну споруду. Окрім Херсона міськводоканал обслуговує і прилеглі населені пункти.
"Херсонський водоканал обслуговує Степанівку, Антонівку, Комишани та місто Херсон. У всіх цих населених пунктах забезпечено на 97 відсотків централізованим водопостачанням і водовідведенням, але інші три відсотки не забезпечені. Це мікрорайон старого Карантинного острова. Він найбільше пошкоджений, тому ці три відсотки не мають навіть технології змоги. В селищі Антонівка забезпечується водопостачання з 11 числа після деокупації на генераторах. Щоденно там працює чотири генератори і там також подається вода за графіком — крім понеділка, коли проводиться профілактична робота генератора заміна мастил фільтрів", — пояснив Савченко.