Президент України Володимир Зеленський розраховує на лідерство глави Білого дому Джо Байдена, щоб протягом трьох місяців, які залишилися до кінця його президентського терміну, досягти прогресу в питанні миру.
Як пише видання El Mundo, Зеленський закликав союзників діяти "рішуче, щоб закінчити війну не пізніше 2025 року".
"У жовтні, листопаді та грудні у нас є реальна можливість рухатися до миру і до тривалої стабільності. Ми розраховуємо на лідерство президента Байдена, ми розраховуємо на тверді й правильні кроки Сполученого Королівства, Франції, Німеччини та Італії для забезпечення безпеки й миру в Європі, і ми розраховуємо на всіх вас", - сказав Зеленський під час відкриття саміту в хорватському місті Дубровник, де він зустрічався з лідерами тринадцяти країн Південно-Східної Європи.
Зеленський визнав, що "залишається відкритим питання, як змусити Росію піти на мир" і прийняти так звану українську формулу миру.
Президент України зазначив, що в презентованому Плані перемоги він просить США та решту їхніх союзників про рішучі заходи, які б змінили співвідношення сил у воєнно-політичному плані та змусили б Росію сісти за стіл переговорів на умовах Києва. План також передбачає гарантування майбутнього вступу України до НАТО.
.
"Запрошення України до НАТО, майбутнє членство України було б реальним кроком до миру; без геополітичної визначеності мир неможливий", - наголосив Зеленський, додавши, що в разі вступу України до Альянсу Росія програє в геополітичній сфері.
Прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович підтримав мирний план Зеленського. За його словами, шлях до всеосяжного, справедливого і міцного миру в Україні може ґрунтуватися лише на міжнародному праві, зокрема на Статуті ООН.
За даними сербських ЗМІ, підтримку мирного плану Зеленського виключили зі спільної декларації з ініціативи Сербії. Країна прагне приєднатися до Європейського Союзу, але має тісні зв'язки з Росією.
Зазначається, що Джо Байден уже з вересня знав про план українського президента. Тепер Зеленський має відвідати кілька європейських столиць, щоб пояснити лідерам держав свою ініціативу.