Зовнішнє оцінювання 2022 року проводилося у форматі уніфікованого мультипредметного тесту. Хімія до складу цього тесту не входила. Отож абітурієнти складали українську мову, математику та історію України (по 20 тестових запитань з кожного предмету). Взагалі хімія необхідна для спеціальностей медичного та природничого спрямування. 
.
Порівняємо результати тестування з хімії за попередні три роки:
●  у 2019 році поріг у 16 балів не подолали 14% учасників; водночас 200 балів отримали аж 77 випускників;
●  за результатами 2020 року 13-бального порогу не досягли 10,15% екзаменованих, а 200 балів набрали 49 учасників;
●  за підсумками 2021 року 10,8 % учасників не отримали пороговий результат у 14 балів, максимальний результат у 200 балів отримали лише 17 абітурієнтів.
.

Як створюють і сертифікують завдання для ЗНО з хімії?

Завдання розробляються спеціальними експертами Центру оцінювання якості освіти і затверджуються МОН. Щорічно завдання різні (хоча деякі питання можуть повторюватися), проте вони орієнтовані на чинну Програму 2018 року. У ній визначений перелік тем та необхідних практичних навичок за кожною з тем. 
.
Виконання завдань передбачає заповнення бланка відповідей А. Щодо завдань відкритої форми, необхідна лише остаточна коротка відповідь. Тому усі ці завдання перевіряються автоматично. Якщо учасник виявив невідповідність у власних результатах і результатах оцінювання, а також можливі технічні помилки, він може подати апеляційну заяву протягом 5 календарних днів. У такому разі бланк відповідей перевіряється вручну апеляційною комісією для встановлення об’єктивності. 
.
Безпосередньо під час тестування в аудиторії знаходяться двоє інструкторів – старший і молодший. Головне правило: вони не можуть бути викладачами хімії. 
.

У чому полягає суть підготовки до ЗНО і коли її краще розпочати?

Хімія – досить складна дисципліна, яка вимагає наочних дослідів та практичних тренувань. Тож тим, хто планує її складати, навіть найкращим учням, варто записатися на курси або попрацювати з репетитором. Адже вам потрібно підготувати розклад підготовчих занять та дібрати якісні джерела для повторення матеріалу. Доведеться періодично складати пробні тести і аналізувати свої помилки.
 
Ретельно опрацьовуйте кожну тему протягом шкільного навчання. Буде не просто, якщо ви не засвоїли певні основні поняття та закони і не знаєте, з чого взагалі починати. Тоді репетитор – ваш найкращий вихід. Слід обов’язково враховувати вимоги, визначені у ЗНО-програмі, якщо ви готуєтеся самостійно.
 
 
Підготовку варто розпочинати принаймні за 1,5 роки до іспиту. Та якщо ви давно визначилися з професією, краще не затягувати і почати готуватися вже з 9 класу. У вашому розкладі має бути не менше 2 занять на тиждень плюс не менше 2 годин самостійної роботи. 
 

Чи можуть батьки допомогти дитині у підготовці до незалежного оцінювання?

Запропонувати свою допомогу можна не лише, якщо ви добре володієте цим предметом і можете проконтролювати процес. Підберіть для дитини кваліфікованого приватного педагога або ж хороші підготовчі курси. На вас лежить відповідальність за якість вашого вибору. Проте можете радитися з дітьми стосовно того, яка форма занять їм більше до вподоби. 
 
Існує чимало упереджень, що хімія складна й заплутана, а ще – малопопулярна наука. Це не так. Усі виробничі процеси так чи інакше пов’язані з хімією, а ще – це надзвичайно практична й експериментальна галузь. Проведіть разом з дитиною кілька простих дослідів, щоб переконати її у цьому. 
.
Підготовлено за підтримки онлайн-школи EasySchool
.
 
.