В Україні продовжать мобілізовувати лікарів для порятунку військових. Це все відбуватиметься по-новому.
Закладам охорони здоров'я дозволили забронювати 100% лікарів. Однак на запит Медичних сил будуть розброньовувати та мобілізувати тих фахівців, яких не вистачає на фронті, щоб рятувати поранених. Мобілізовані медики працюватимуть лише за фахом і підписуватимуть контракти лише на рік. Тим часом в українських цивільних лікарнях теж не вистачає медперсоналу.
Чи не призведе мобілізація лікарів до колапсу в цивільній медицині – кореспондентка ТСН Ірина Маркевич розбиралася.
Кого бракує на фронті
В Україні бракує медиків на лінії фронту. Схожа ситуація і в цивільних лікарнях. На базі медиків Інтернаціонального легіону створюється перший медичний батальйон. А це означає, що треба всемеро більше лікарів, медсестер, фельдшерів. Асан Чарухов каже. що їм зараз потрібні медики всіх спеціальностей, але якщо аналізувати, кого традиційно не вистачає на фронті, то це – вузькопрофільні спеціалісти.
"Не вистачає судинних хірургів, травматологів, не вистачає середнього медперсоналу, і це вузькі спеціальності. Це – операційні медсестри, анестезисти – з ними взагалі біда", – каже керівник медичної служби Першого інтернаціонального легіону Асан Чарухов.
Підрозділу доводиться перенавчати медиків під потреби стабілізаційних пунктів і польових шпиталів.
"Ми беремо медичну сестру або фельдшера. Ми проводили додаткові навчання, і з них за декілька місяців виходить хороший спеціаліст – операційна медсестра, яка нам так треба", – каже він.
Яка ситуація в цивільних лікарнях
Лікарня Боярської громади розрахована на 250 тисяч населення. У приймальному відділенні цілодобово чергує один фахівець. Загалом лікарів невідкладних станів троє. Пан Олександр сьогодні на чергуванні, але він ще й торакальний хірург, якого можуть терміново викликати на операцію. Якщо навіть одного лікаря з цього відділення мобілізують – це вже критично.
.
Щоб не паралізувати роботу будь-якої ланки чи напрямку в будь-якій лікарні, змінили систему мобілізації медичного персоналу. Уряд дозволив лікарням бронювати колектив.
В Боярській лікарні залишилося 10 хірургів, 3-х мобілізували за попередні роки, і це вже відчутно для такого медичного закладу.
"Один хірург перекриває 8–10 днів у місяць чергувань", – каже завідувач хірургічного відділення КНП "ЛІЛ Боярської міської ради" Андрій Вольський.
Для цивільного закладу втрата лікаря може означати і втрату фінансування. Національна служба здоров'я укладає з лікарнею контракт, коли та відповідає вимогам і кількості медичного персоналу. Якщо лікарів не вистачає – пакет скасовується, а разом з ним і фінансування.
"У нас виходить, що є війна, ВЛК, мобілізація, і є завдання, що ти маєш утримувати заклад, платити зарплати, лікувати військових. Система настільки не вибудована, що вони просто роблять протилежні речі", – каже директор "ЛІЛ Боярської міської ради" Володимир Пляцек.
Ось, наприклад, у лікарні є лише один ендокринолог для дорослих. Велика черга – це ті, хто прийшов на прийом. Але всіх прийняти він не зможе, бо має бути ще на одному робочому місці – у військово-лікарській комісії.
Крім ендокринолога, в лікарні не вистачає неврологів, психіатра, терапевтів, рентгенологів і хірургів.
Лікарів мобілізовуватимуть
Але це не означає, що лікарів не мобілізовуватимуть. Медичні сили ЗСУ мають розрахувати, скільки медиків і яких спеціальностей потребує військо. Далі з цими даними працюватиме Міністерство охорони здоров'я.
"Ми розуміємо, скільки на місяць потрібно для лав Збройних сил тих чи інших працівників, розбиваємо їх по регіонах у відсотковому відношення і працюємо зі структурними підрозділами, щоб нам показали, яких людей можна покликати, так, щоб це не паралізувало роботу конкретного закладу охорони здоров'я", – каже Віктор Ляшко.
Тобто з лікарень не забиратимуть тих лікарів, без яких може зупинитися робота. В Міністерстві охорони здоров'я кажуть, що контрольована мобілізація покликана саме не розброньовувати медиків у тих лікарнях, де їх великий дефіцит, а шукати спеціалістів у системі, які будуть більш ефективними у війську. Однак міністр Віктор Ляшко каже, що локальних черг до вузьких спеціалістів і на планові операції не уникнути.
"Я хочу звернутися до людей з розумінням до цього ставитися. Однаково пріоритет у нас – забезпечити порятунок поранених, тих, хто боронить нашу незалежність", – наголошує міністр.