На другому поверсі Центрального вокзалу в Києві встановили скульптуру “Воля”. Її створив український художник Олексій Сай із літер, які залишилися від вітального знаку села Любимівка на Херсонщині.
Про це повідомляють “Укрзалізниця” та PinchukArtCentre.
 
Це село російська армія захопила у березні 2022 року, а українські військові звільнили 3 жовтня того ж року. Табличку, яка раніше слугувала символом громади, зруйнували артобстріли та бої.
До цього скульптуру показували лише міжнародній аудиторії – зокрема світовим лідерам, політикам і фахівцям. Тепер її може побачити кожен, хто проходить повз ескалатор на другому поверсі вокзалу.
Об’ємне слово “Воля” має подвійне значення – як “свобода”, так і “вияв сили волі”. УЗ та PinchukArtCentre зазначають: свободу не дарують, її виборюють і підтримують зусиллям.
 
 
Голова правління АТ “Укрзалізниця” Олександр Перцовський пояснив, що компанія активно розвиває вокзали, наповнюючи їх як зручними сервісами, так і культурним змістом – від виставок і музики до кінозйомок. За його словами, інсталяція Сая – це про незламність українців, близьку кожному залізничнику. Він також нагадав, що це вже другий спільний проєкт з PinchukArtCentre за рік і анонсував нові колаборації.
 
Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф зазначив, що радий вдруге співпрацювати з “Укрзалізницею” та представити українській публіці роботи, створені на підтримку України, зокрема для таких подій, як Всесвітній економічний форум у Давосі. На його думку, скульптура на вокзалі – це монумент для всіх українців і нагадування про нерозривний зв’язок між свободою і волею.
 
Скульптура “Воля” є відсилкою до відомої роботи американського художника Роберта Індіани “LOVE”, створеної в 1960-х роках. Використовуючи схожий типографічний стиль, інсталяція поєднує символи ідеалізму минулого з реаліями нинішньої війни. Вона говорить про опір, силу спільноти і прагнення до свободи навіть у найскладніших умовах.
 
.
 
Нагадаємо, що влітку минулого року на американському фестивалі Burning Man команда українців представила інсталяцію, створену з дорожніх знаків, які пошкодили російські військові під час обстрілів України. З цих уламків митці склали напис англійською “I’m Fine”, що перекладається як “Я в порядку”.