Президент України Володимир Зеленський доручив організувати вибори після того, як буде досягнуто повного припинення вогню. Вони нібито можуть відбутися вже в липні 2025 року.
Про це повідомляє The Economist.
Джерела в уряді розповіли,Новий сезон — нові платіжки за комунальні послуги. Квітень є останнім місяцем опалювального сезону.
Які будуть ціни на світло, газ та воду у квітні, і що від 2025 року змінив Уряд — дчитайте в матеріалі TSN.UA.
Від 1 квітня тарифи на електроенергію, газ, гарячу воду та опалення в Україні залишаться без змін. До кінця квітня побутовий тариф на електроенергію залишається на рівні 4,32 грн/кВт-год.
Для споживачів, які користуються електроопаленням, діє пільгова ставка — 2,64 грн/кВт-год, якщо споживання не перевищує 2000 кВт-год на місяць.
Тим часом у 2025 році уряд розширив перелік тих, хто має право на пільговий тариф. Йдеться, зокрема, про мешканців великих багатоквартирних будинків без газового опалення або з проблемами теплопостачання.
Нардеп Сергій Нагорняк повідомив, що такі мешканці можуть сплачувати за електроенергію 2,64 грн/кВт-год до кінця квітня. За його словами, ринкова ціна електроенергії вже сягає 7–8 грн/кВт-год, а з 1 червня можливе зростання побутового тарифу до 6,64 грн, і протягом наступних 2–3 років — до 9 грн/кВт-год. Тепло, газ і вода: ціни залишаються стабільними Мораторій на підвищення тарифів, запроваджений на час воєнного стану, продовжує діяти. Це означає, що ціни на опалення, гарячу воду та газ у квітні не зміняться.
.
У Києві, за даними «Київтеплоенерго», тариф на опалення становитиме 1654,41 грн/гілокаорія. Газ для побутових споживачів, які обслуговуються у «Нафтогазі», у квітні коштуватиме 7,96 грн/куб. м. У решти постачальників ціна коливатиметься від 7,79 грн до 9,99 грн/куб. м. Ну, а ще нагадаємо, що платити за комуналку мають не усі українці!
Адже питання оплати комунальних послуг на тимчасово окупованих територіях залишається складним і залежить від різних факторів. Зокрема, якщо постачання послуг припинене, заборгованість може не нараховуватися.
Про це для «24 Каналу» розповіла керівниця адвокатського бюро Анна Даніель. За її словами, в багатьох випадках громадяни не зобов’язані платити, оскільки інфраструктура зруйнована, а контроль України над територією відсутній. Ще один важливий аспект — правові нюанси.
Навіть якщо постачання припинилося, компанії можуть продовжувати нараховувати борги, оскільки це відповідає загальному правилу українського законодавства.
Водночас, за словами адвоката Станіслава Лифлянчика, якщо компанія продовжує працювати в окупації, це може бути розцінено як кримінальний злочин. В Україні передбачено кілька механізмів захисту для громадян, які опинилися в окупації: пільги; відстрочка платежів; реструктуризація боргів. У кожному конкретному випадку рішення щодо нарахування заборгованості залежить від інфраструктурного стану регіону та постачальників послуг.
Також за рішенням Кабінету міністрів з 2025 року розширився перелік громадян, яким від 2025 року в Україні нададуть пільги з оплати житлово-комунальних послуг. Про це повідомляли у Пенсійному фонді України з посиланням на постанову № 1553. Згідно з документом, що ухвалив уряд 31 грудня 2024 року, в Україні побільшало громадян, які отримуватимуть пільги з оплати житлово-комунальних послуг з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї.
З урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї право на допомогу матимуть зокрема наступні категорії громадян:
реабілітовані особи, які стали особами з інвалідністю внаслідок репресій або є пенсіонерами;
особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорій 1 та 2;
дружини (чоловіки), опікуни дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
дружини (чоловіки), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; звільнені з військової служби, які стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби; батьки і члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або зникли безвісти під час проходження військової служби.
У Пенсійному фонді також зазначили, що пільги надаватимуться, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (4240 грн). Зміни застосовуються для осіб, які звернуться по пільги від 1 січня 2025 року. Ті, кому пільги було призначено раніше, будуть отримувати їх до кінця опалювального сезону 2024-2025, тобто до 30 квітня 2025 року. що минулого тижня Зеленський скликав нараду, щоб доручити своїй команді організувати вибори після повного припинення вогню. Також згадується публікація Bloomberg, де йшлося про те, що США вважають, що вони могли б досягти припинення вогню в Україні до Великодня, 20 квітня.
The Economist пише, що перше підтвердження виборів може бути напередодні або ж безпосередньо 5 травня, крайнього терміну, коли парламент може проголосувати за продовження воєнного стану, що спливає 8 травня. Скасування положення є першим необхідним етапом для початку виборчого процесу.
Думка джерел розходиться з приводу точних термінів, але більшість кажуть, що Зеленський нібито націлений на вибори цього літа. Це пояснюється тим, що закон вимагає щонайменше 60 днів для агітації, тобто, найбільш рання можливість виборів - початок липня.
Однак деякі джерела кажуть, що кампанія повинна буде тривати три місяці. Саме стільки часу знадобиться виборчим органам, щоб відновити списки виборців, про що було повідомлено парламенту.
Також видання з посиланням на джерело пояснило, чому нібито існує план про вибори і саме на липень. На думку високопосадовця з уряду, Зеленський спробує застати зненацька суперників, оскільки короткий проміжок часу дасть йому змогу балотуватися без опору. Джерело додало, що такий поворот подій піде на користь не тільки президенту.
"Тривала кампанія розірве країну на частини", - пояснив він.