Ради Безпеки ООН 10 голосами "за" прийняла резолюцію щодо "миру в Україні", запропоновану США. Її підтримали Росія та Китай, проти не виступив ніхто, п'ять європейських країн (Велика Британія, Франція, Греція, Словенія Данія) утримались.
РБК-Україна пояснює, про що йдеться в американській резолюції та яка боротьба сьогодні розгорнулася в ООН довкола рішень по Україні.
На позачерговому засіданні Радбезу ООН, яке було скликано на вимогу американців, США винесли свою резолюцію "Шлях до миру". Вона складається лише з кількох рядків і містить заклик до "припинення конфлікту" та "встановлення стійкого миру" між Україною та РФ.
Однак у цьому в документі не засуджується і навіть не згадується факт російської агресії проти України, не міститься заклику до виводу російських військ з окупованої території та відновлення територіальної цілісності України.
Нинішня резолюція Радбезу ООН стала першою резолюцією, ухваленою з моменту повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Попередні резолюції, що містять осуд агресії, ветувалися Росією.
Франція та Великобританія, як постійні члени Радбезу ООН, мали право вето при голосуванні сьогоднішньої резолюції, проте вони ним не скористалися.
Варто зауважити, що сьогодні аналогічний проект резолюції США вже виносили на засідання Генеральної асамблеї ООН. Тоді більшістю голосів у нього було внесено суттєві правки, зокрема слово "конфлікт" було замінено на "повномасштабне вторгнення РФ в Україну". Після цього документ було схвалено Генасамблеєю в цілому, США утримались при голосуванні, Росія проголосувала проти.
.
Цікаво і те, що до того Генасамблея більшістю голосів підтримала іншу резолюцію, авторства України та кількох десятків інших країн, в якій міститься заклик до відновлення територіальної цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах, а Росію закликають вивести її війська з української території та припинити воєнні дії проти України.
Український документ загалом витриманий у дусі іншої резолюції щодо України, яку Генасамблея ухвалила два роки тому, 23 лютого 2023 року, до першої річниці повномасштабного російського вторгнення. Тоді за неї віддали голоси 141 країна-член ООН, лише сім (Росія та її сателіти) виступили проти.