52-річний Володимир Юдін, колишній староста і гауляйтер села Микільське Дар’ївської сільської громади, і нещодавно затримана Тетяна Подшивайло з Херсона у вересні 2022 року проводили для російських окупантів незаконний референдум. Херсонський міський суд визнав їх винними у колабораційній діяльності. Подшивайло отримала три з половиною роки тюрми, без конфіскації майна, а Юдін заочно – десять років тюрми з конфіскацією майна.
Про це з посиланням на вироки суду від 16 квітня та інші джерела повідомляє Центр журналістських розслідувань.
Суд встановив, що Подшивайло Тетяна Миколаївна, уродженка села Лисогірка Одеської області, добровільно погодилась проводити для російських загарбників незаконний референдум на посаді члена так званої дільничної виборчої комісії №301. Остання діяла на території захопленої школи №12 у Дніпровському районі Херсона.
В лютому 2025 року жінку затримали в Херсоні разом із донькою Ганною Подшивайло, яка теж працювала на окупантів. Донька деякий час як біженка проживала в одній з країн Євросоюзу, а мати Тетяна Подшивайло восени 2022 року втекла разом із окупантами на лівобережну Херсонщину. Згодом обидві жінки повернулися до Херсона, сподіваючись, що про них «забули».
Тетяна Подшивайло повністю визнала свою вину і отримала такий же вирок як нещодавно і її донька – три з половиною роки тюрми, без конфіскації майна, з позбавленням права протягом 10 років обіймати посади в органах влади і займатися виборчими процесами.
Інша справа розглядалася in absentia – за відсутності обвинуваченого. Мова про Юдіна Володимира Федоровича, 9 грудня 1972 р. н., уродженця і мешканця села Микільське Дар’ївської громади правобережної Херсонщини. Він у 2022 році очолив так звану дільничну виборчу комісію №430 і проводив для російських загарбників незаконний референдум, після якого втік із села.
.
За словами свідків, Володимир Юдін здавав російським військовим місця проживання тих, хто підтримував Україну, часто сидів із окупантами у місцевому кафе. Він же був ініціатором призначення його гауляйтером села Микільське, організовував святкування дня російського прапору.
Суд заочно визнав Юдіна винним у колабораційній діяльності за ч. 5 ст. 111-1 КК України. Вирок – десять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна і позбавленням права протягом 15 років обіймати посади в органах влади та займатися виборчим процесом і процесом референдуму.
Володимир Юдін був законним старостою сіл Микільське і Понятівка. Він був єдиним посадовцем такого рівня в усій Дар’ївській громаді, який став колаборантом. Разом із ним прислужувати окупантам пішли всі співробітники цього старостату – соціальний працівник, працівник з благоустрою та інші. Всіх їх відсторонили від своїх обов’язків одразу ж, як тільки стало відомо про їхню зраду.
У Микільському виявилось чи не найбільше колаборантів у Дар’ївській громаді. На бік ворога також перейшли Оксана Кривенкова, директорка ліцею і Лариса Лаврова, директорка Микільського закладу дошкільної освіти «Джерельце».