Українцям у Польщі спростять умови працевлаштування, позбавивши їх від зайвої бюрократії. Водночас будуть складені списки професій і робіт, на яких українців братимуть в останню чергу або не братимуть взагалі. Президент Польщі Анджей Дуда підписав закони, якими передбачені значні зміни на ринку праці.
Про це йдеться у публікації yavp.pl.
Анджей Дуда підписав два важливі закони, що стосуються польського ринку праці. Один із них передбачає зміни у виплаті допомоги безробітним, а другий – зміни умов прийому на роботу іноземців. Зрозуміло, що другий закон безпосередньо зачепить українців.
Зокрема, цей закон має обмежити зловживання на ринку праці та спростити процедуру прийому іноземців на роботу. Цього мають намір досягти, зокрема, за рахунок повної цифровізації процесу працевлаштування.
Закон має підвищити відповідальність роботодавців за нелегальне працевлаштування іноземців. У разі виявлення на роботі непрацевлаштованого іноземного громадянина, роботодавця можуть оштрафувати на суму від 3 до 50 тисяч злотих, причому це лише за один випадок. Перевірки підприємств будуть проводити без попередження і, відповідно, каратимуть нещадно.
Водночас новий закон скасовує так званий "тест ринку праці". Відповідно до поки що чинного законодавства, перш ніж взяти на роботу іноземця, роботодавець має перевірити, чи немає безробітних поляків, які могли би обійняти цю посаду. Тепер цю норму скасують.
.
Натомість запрацює інша норма: обирати пріоритети при працевлаштуванні будуть повіти на місцях. За новим законом повітовий староста повинен буде скласти список професій або видів робіт, на які іноземців не братимуть, або братимуть в останню чергу. Втім, цієї норми не обов'язково треба буде дотримуватись, поки на ринку праці для всіх вистачатиме вакансій. Проте, якщо на ринку праці виникне напруга, пов'язана із нестачею вакансій, то в першу чергу на роботу за цим списком братимуть поляків.
Що стосується виплати допомоги безробітним, то тепер вона відбуватиметься за такими правилами:
Безробітні зі стажем понад 5 років тепер отримуватимуть допомогу з безробіття у розмірі 100% базової зарплати замість попередніх 80%;
Скасовано прив'язку безробітного до центру зайнятості за місцем реєстрації - тепер можна реєструватися за фактичним місцем проживання;
Встановлено пріоритет у наданні допомоги для окремих категорій безробітних: членів багатодітних родин з Карткою Великої Родини та самотніх осіб, які виховують хоча б одну дитину;
Підвищено до 18 років вік дитини з інвалідністю, витрати на догляд за якою може бути компенсовано безробітному старостою.
Крім того, безробітні матимуть право на навчальну позику – суму, яка дорівнюватиме до 400% від середньої зарплати. Цю позику можна буде використати на оплату навчання, а також на оплату післядипломної освіти. У разі, якщо всі умови використання такої позики будуть дотримані, то держава "пробачить" позичальнику п'яту частину боргу.