20 квітня християни святкуватимуть Великдень. Символічно, що Дональд Трамп планує укласти перемир'я до цієї дати. Але він не хоче визнавати очевидний факт: росіяни водять Штати за ніс.
Плани Трампа по перемир'ю
Ще місяць тому Bloomberg писав про бажання американського президента Дональда Трампа досягти перемир'я на Велидень. Мовляв, Білий дім повідомив європейським посадовцям про плани домогтися припинення вогню в Україні до 20 квітня.
В статті, яка вийшла 3 дні тому, Bloomberg стверджує, що плани не змінились. Білий дім досі прагне укласти угоду про припинення вогню в Україні до Великодня.
Водночас в адміністрації президента США Дональда Трампа також визнають, що цей графік можуть змінити, "враховуючи великі розбіжності між позиціями двох сторін". Зокрема, Росія вимагає призупинити постачання всієї допомоги Україні від США, але поки що Вашингтон не погоджувався на жодні обмеження, сказали співрозмовники видання.
Експерти міркують, чи можливо укласти перемир'я до 20 квітня 2025 року. На думку військового експерта Олега Жданова, подібні заяви більше схожі на популізм.
Але політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов вважає дещо інакше.
"В цілому, до 20 квітня чого б в теорії міг досягнути Трамп? Теоретично, ухвалення режиму тимчасового припинення вогню можливе. Це єдине, що можливо. Тобто миру якогось сталого однозначно до того моменту не буде",- зазначив Несвітайлов в розмові з РБК-Україна.
На думку політолога, поки Росія тягне час, щоб повністю вибити ЗСУ з Курської області, спробувати просунутись в інших областях України. Але коли вичерпається їх наступальний потенціал, росіяни вимагатимуть швидкого перемир'я.
.
Несвітайлов зауважує, що навіть місяця росіянам більше ніж достатньо, щоб колосально окопатись, побудувати загородження, і паралельно при цьому продовжувати інформаційні атаки на Україну.
Але як вкладати угоди з росіянами, які вже порушують всі домовленості?
Неіснуюче перемир'я вже порушене
Аналізуючи питання перемир'я варто згадати нещодавні перемовини в Ер-Ріяді. Нагадаємо, як це було. 23 березня відбулися переговори представників України та США. Вони тривали близько п’яти годин. Наступного дня відбулися переговори представників США та країни-агресора Росії. Загалом зустріч тривала близько 12 годин.
У вівторок, 25 березня, США та Україна завершили другий раунд переговорів в Ер-Ріяді. Після цього сторони вийшли з дуже різними заявами. Як зауважує політолог Володимир Фесенко в своєму Facebook, всі три сторони переговорів - Україна, США, Росія - кажуть про наявність певних домовленостей, хоча зміст цих домовленостей певною мірою розрізняється, іноді суттєво.
Найповніша заява про результат переговорів є в Telegramміністра оборони України Рустема Умєрова. За його словами всі сторони домовились:
забезпечити безпечну навігацію (судноплавство), припинити використання сили, та запобігти використанню комерційних суден у військових цілях у Чорному морі. Водночас російським військовим кораблям заборонено заходити за межі Східної частини Чорного моря;
впровадити домовленості президентів щодо повної заборони ударів по енергетичній інфраструктурі України та Росії;
вітають залучення третіх країн з метою забезпечити підтримку впровадження енергетичної та морської домовленостей;
продовжать працювати над досягненням стійкого та тривалого миру.
Умеров додав, що США підтвердили свою підтримку в допомозі здійснення обміну військовополоненими, звільнення цивільних затриманих осіб та повернення насильно вивезених українських дітей.
Щодо Росії, то вона може отримати доступ її сільгосппродукції та добрив до світових ринків. Ба більше, зауважує Фесенко, в Москві вже оголосили про "тимчасовий мораторій на удари по енергосистемі", якого мають дотримуватись Україна та Росія, і оприлюднили перелік енергетичних об'єктів, які підпадають під цей мораторій, погоджений між Москвою та Вашингтоном. В РФ заявили, що цей "мораторій" на 30 днів вже діє з 18 березня, хоча "перелік об'єктів" був узгоджений тільки 24 або 25 березня.
І це ще не все. Росія вже звинуватила Україну у порушенні "енергетичного" перемир'я", яке сама і встановила. У відповідь в ОП відповіли, що сама РФ щонайменше 8 разів атакувала енергообʼєкти України після того, як 18 березня Путін нібито наказав припинити такі удари.
Якщо підсумувати перемовини в Ер-Ріяді, то як зауважують аналітики видання Resurgam в Telegram, нараз Москва продає Вашингтону лише "процес перемовин", а Білий Дім "купує процес", але у відповідь для підтримки процесу надає конкретні рішення Москві. Росія отримує результат, США - просто процес (факт процесу), а Україна - проблеми, йдеться в матеріалі. Московські пропагандисти вже відверто насміхаються з Білого Дому, нагадують аналітики.
Втім це не означає, що росіянам не потрібна буде передишка. З багатьох ознак можна зробити висновок, що вже наступного року в Росії можуть початись проблеми.
Встигнути до кінця 2025-го
Аналітики Resurgam зазначають: праві як ті, хто каже, що Москва не збирається завершувати війну, так і ті, хто каже, що Москва хоче призупинити війну через низку кризових явищ. Експерти пишуть, що Росія зацікавлена у продовженні війни без санкцій. Якщо ж санкції збережуться, то з вересня-жовтня 2025 Москва буде відчувати низку проблем, які активніше спонукатимуть Кремль переглядати амбіції.
Про це кажуть і в ГУР. Представник Головного управління розвідки Міноборони Вадим Скібіцький під час круглого столу Нові контури європейської безпеки зазначив, що країна-агресор Росія планує завершити "українське питання" до 2026 року. Про це йдеться у створеному РФ геополітичному прогнозі на 2026–2035 роки з оцінкою його наслідків до 2045 року.
Росіяни міркують, що якщо війна продовжиться ще 5-10 років, то РФ ніколи не зможе наздогнати і стати на один рівень із США і Китаєм. Вона назавжди залишиться регіональним гравцем на нашому цьому східноєвропейському рівні, каже Скібіцький.
Аналізуючи матеріал ГУР публіцист Роман Шрайк додає: РФ намагатиметься закінчити війну до кінця 2025 року. Тому що, пише він в своєму Telegram,в ресурсах окупантів уже можна побачити дно. І у військових, і у фінансових. А всі ці розповіді, що Росія може воювати вічно, - "це понти для приїжджих", зауважує Шрайк.
А поки що Кремль намагається нав’язати свою гру, каже експерт аналітичного центру Об’єднана Україна Ігор Попов в ефірі FREEДОМ.
Він додає, що цілі Трампа на найближчий час - припинення вогню, все ж бажано до Великодня. Американський президент хоче показати своїм виборцям, що він уже реалізував перший етап закінчення війни.
Ці цілі підтримує команда українського президента Володимира Зеленського. Попов нагадує: Україна виступає за безумовне припинення вогню з тим, щоб інші теми винести на подальші дискусії. Але російська сторона "викочує" довгі списки вимог.
Попов додає, що Росія може перегнути палицю зі своїми вимогами та маніпуляціями.
"І тоді дійсно Сполучені Штати можуть дійти до висновку, що перемир’я, яке ще навіть не почалося, зриває саме російська сторона",- додає він.
Валерія Шипуля