Дніпро упродовж століть був важливим торговим, військовим і стратегічним шляхом. Але річка ставала фронтом у різні історичні періоди – від козацьких походів до Другої світової війни. Сьогодні Дніпро розділяє Україну та російських окупантів, ставши лінією оборони та боротьби за свободу Херсонщини. Як і коли річка ставала кордоном між силами що воюють – розбираємось у матеріалі.
 
Історична роль Дніпра
Річка Дніпро – найдовша в Україні. Її використовували київські князі під час походів проти Візантійської імперії, тут торгували генуезці, бували іноземні мандрівники, а українські козаки вирушали на “Чайках” у походи проти Кримського ханства та Османської імперії. 
Різні історичні перипетії та події  бачив  Дніпро на Херсонщині. І одна з них зараз повторюється – річка знову стала лінією фронту. 
 
 
Друга світова війна:  Дніпро став лінією фронту
1941 рік. Німецькі війська напали на територію тодішньої радянської держави. Вони наступали доволі швидко, й вже у серпні підійшли до території нинішньої Херсонської області. Війська 9-ї більшовицької армії  переправились на лівий берег Дніпра. Моряки Дунайської флотилії з  15 до 19 серпня намагалися стримати наступ німецької армії, але марно. Німецькі війська увійшли в Херсон. Були, звісно, бої на Бериславо-Каховській переправі та під Каховкою. Наприкінці серпня у цьому місці німецьким військам вдалося прорватися на лівий берег у районі Каховки.  
 
У вересні 1941 року вся територія нинішньої області була зайнята силами Вермахту та на кілька років німецькі окупанти замінили більшовицьких. 
У зворотному напрямку історія повторилась через кілька років. У листопаді 1943 року знову радянські війська зайняли майже всю територію лівобережжя Херсонщини. Армія Вермахту утримувала тільки плацдарм у районі залізничного мосту через Дніпро. 
 
Німецькі війська не змогли втримати цей плацдарм, його  ліквідували у грудні 1943 року. Але бої на ньому зробили неможливим для радянських військ з наскоку форсувати Дніпро. Лише через кілька місяців, у березні 1944 року, більшовицькі війська переправилися та знову зайняли Херсон.    
 
.
 
Російське вторгнення: фронт знову пролягає по Дніпру
Минуло понад 80 років. Річка Дніпро на Херсонщині знову стала фронтом. Але  якщо колись на її берегах боролися за територію двоє загарбників. То тепер українська армія намагається звільнити власні території від російських окупантів. 
 
У 2022 році після звільнення правобережної Херсонщини фронт стабілізувався по річці Дніпро. Щодня окупанти атакують Херсон та села деокупованої частини області. Використовують все – дрони, артилерію, ракетні системи залпового вогню. 
 
Водночас точаться бої між ЗСУ та російськими окупантами за острови у дельті Дніпра. Для власної річкової флотилії російські окупанти мобілізують навіть місцевих рибалок. Один із російських дивізіонів річкових катерів базується в окупованому курортному селищі Лазурне Херсонської області, а штаб  цього угруповання – у Голій Пристані. І це всього один з таких прикладів, як намагаються російські окупанти захопити дельту Дніпра.  
Маємо надію, що ЗСУ звільнить лівобережжя Херсонщини, а Дніпро буде не “полем” бойових дій, а, як і раніше, потужною транспортною магістраллю та  місцем відпочинку херсонців. 
Єгор Сидорович, Вгору