В Україні ще до кінця поточного року відчутно зростуть ціни на продукти. Це обумовлено зростанням показника інфляції, який буде вищим від прогнозованого.
Пришвидшене зростання цін в Україні обумовлене декількома чинниками, зазначають в НБУ.
дповідно до прогнозів Нацбанку України, на кінець поточного року інфляція сягне 9,7%. А наприкінці 2025 року вона становитиме 6,9%. Водночас очікувані показники базової інфляції також очікуються вищими за прогнозовані: 9,1% - у 2024 році та 5,7% у 2025.
У Нацбанк виділяють такі основні чинники, що впливають на формування цін:
-нижчий, ніж очікувалось, врожай сільськогосподарських культур, який виник через несприятливі погодні умови;
-збільшення виробничих затрат. Це насамперед стосується підвищення затрат на виробництво та зберігання продукції через подорожчання електроенергії. Крім того, зросли також затрати на вирощування сировини через подорожчання обробітку землі та засобів захисту рослин;
-ослаблення національної валюти. Додаткові (більші, ніж планувалося) витрати на військо призводять до ослаблення національної валюти;
-збільшення затрат на оплату праці, які зростають через високу конкуренцію між роботодавцями за працівників.
Крім того, на зростання цін впливає невизначеність із подальшим перебігом війни. Невідомо, скільки ще триватимуть військові дії, і яким буде обсяг міжнародної допомоги.
Усе це призводить до збільшення споживчих цін
Зокрема, ціни на молочні продукти ростуть через великий обсяг імпорту цих продуктів. Так, обсяг імпорту вершкового масла зріс на 76%, кисломолочної продукції стали ввозити на 11% більше, імпорт сиру зріс на 5%. Це призвело до значного зростання цін на ці продукти. Крім того, на них впливає сезонність. Отже до кінця року вся «молочка» стане ще дорожчою.
.
Зростання ціни на соняшникову олію поки що стримується завдяки реалізації продукту, виготовленого з минулорічного врожаю соняшника. Але вже незабаром ціни на олію почнуть зростати, оскільки у продаж почне надходити продукція з нового врожаю.
На овочевому ринку стрімко зростають ціни на овочі борщового набору, особливо на картоплю та моркву. Крім того, після завершення сезону городніх овочів, стрімко пішли вгору ціни на томати та огірки. Особливо на огірки, які дорожчають день при дні.
Також росте ціна на мікрозелень через її обмежену пропозицію на ринку.