Верховна Рада має якнайшвидше ухвалити оновлений законопроект про мобілізацію, він відповідає вимогам часу. Про це заявив начальник управління преси та інформації Міноборони Іларіон Павлюк, передає Уніан .
"Обговорення законопроекту в демократичній державі – це абсолютно нормальний процес. Інша справа, що йде війна, і ми не маємо багато часу. Тому дуже хотілося, щоб якнайшвидше ми почали рухатися, щоб було голосування за законопроект", – підкреслив він в ефірі телеканалу "Ми Україна".
 
За його словами, оновлений законопроект про мобілізацію є досить дієвим для поповнення та посилення Збройних сил. Представник Міноборони наголосив, що цей документ відповідає вимогам часу і є дуже важливим.
“Він містить ключову норму про визначеність терміну служби, про ці 36 місяців. на скільки я йду у військо. Ця визначеність є дуже важливою, і законопроект також має інші норми, які дозволять цю визначеність забезпечити, зробивши сам механізм мобілізації більш ефективним, зрозумілим та прозорим", – констатував Павлюк.
_______________________________________________________

Відстрочка від мобілізації за новим законом: для кого хочуть залишити це право

Після прийняття нового закону про мобілізацію, який подали на розгляд до Верховної Ради 30 січня, список осіб, які можуть мати відстрочку, суттєво скоротиться. Зокрема, зміни торкнуться осіб з інвалідністю, батьків трьох дітей та батьків-одинаків.
Про це в коментарі сайту ТСН.ua розповіла адвокатка Марина Бекало.
Так, чоловіки, на утриманні яких перебуває троє або більше дітей, мають право отримати відстрочку лише у разі відсутності заборгованості аліментів, що не перевищує суми платежів за три місяці.
 
 
Окрім цього, зміни торкнуться й осіб, які самостійно виховують дитину до 18 років. Так, відстрочку військовозобов'язаний зможе отримати лише у випадку, якщо другий з батьків дитини помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти, оголошений померлим.
 
Право на відстрочку залишається у військовозобов'язаних осіб, які мають членів родини з І та ІІ групами інвалідності, але за певних умов. А саме:
 
І групи інвалідності - члени родини І ступеня споріднення (батьки, другий із подружжя, діти) за умови здійснення постійного догляду за такою особою, а також ІІ ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки) за умови відсутності у таких осіб родичів І ступеня споріднення;
ІІ групи інвалідності – члени родини І ступеня споріднення, зайняті постійним доглядом за нею, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий постійний догляд.
 
.
 
На здобувачів освіти також чекають деякі зміни. Зокрема, право на відстрочку надається здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти в такій послідовності.
 
“Наприклад, після бакалаврського рівня освіти отримує відстрочку той, хто здобуває освіту магістерського рівня і так далі”, – пояснила Марина Бекало.
Ця послідовність не застосовується до аспірантів, які здобувають рівень освіти за кошти фізичних або юридичних осіб на умовах контракту. Право на відстрочку також матимуть докторанти та інтерни.
Особи з інвалідністю будь-якої групи, як і раніше, мають право на відстрочку. Однак, вони можуть служити за власним бажанням за контрактом.
 
“Норма проєкту виключає положення, яке діє сьогодні, за яким призов на військову службу для осіб з інвалідністю може бути лише за згодою таких осіб та за місцем їхнього проживання. Вважаю, що цю умову необхідно залишити в редакції нового закону, підписання особою з інвалідністю контракту на проходження військової служби має бути добровільним і для таких осіб мають встановлюватися додаткові гарантії та обмеження у несенні військової служби”, – розповіла Марина Бекало.
 
 
Що стосується осіб, звільнених з полону, то їх можуть мобілізувати лише за їхньої згоди.
“При цьому, на мою думку, для таких осіб, у разі їхньої згоди, також має передбачатися підписання контракту з обмеженнями по строках і надаватися додаткові гарантії", – резюмувала адвокатка.
_____________________________________________________

«Не всі мають доступ до інтернету»: Рада хоче пояснень від Міноборони про введення електронних повісток

Верховна Рада залишила питання до нової версії законопроекту про мобілізацію, які стосуються, зокрема, вручення повісток через електронний кабінет військовозобов'язаних. Про це розповів заступник голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Єгор Черньов у ефірі телемарафону у неділю, 4 лютого.
У парламенті не розуміють, як ідея про електронні повістки може бути реалізована технічно, оскільки «не всі люди можуть або мають доступ до інтернету та смартфонів», каже нардеп.
 
Також профільний комітет хоче пояснень щодо обмежень для чоловіків, які виїхали за кордон. Чернєв не впевнений, що заборона на консульські послуги для ухилістів, запропонована оновленою версією проекту, допоможе повернути їх додому.
Нардеп додав, що оборонному комітету не потрібно буде багато часу для ознайомлення з новим законопроектом. Після одного-двох засідань наступного тижня Комітет оголосить свою рекомендацію.
 
30 січня уряд зареєстрував у Верховній Раді нову редакцію законопроекту про мобілізацію. Він пропонує, зокрема, запровадити повістки через електронний кабінет призовника. Також серед нововведень — зменшити призовний вік до 25 років, встановити терміни для демобілізації — 36 місяців, запровадити добровільну мобілізацію для засуджених, обмеження для ухилістів, заборонити державну службу без військової підготовки тощо.
 
 
Проект у Верховній Раді представляли міністр оборони Рустем Умеров та головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний.
31 січня заступник голови оборонного комітету Ради Єгор Черньов заявив, що у них залишаються питання до законопроекту про мобілізацію, але друга версія, за його словами, є більш робочою.
 
1 лютого начальник управління преси та інформації Міністерства оборони України Іларіон Павлюк заявив, що електронний кабінет призовника, запровадження якого передбачено новим проектом, значно спростить процес та дозволить уникнути помилок на заклик людей, які не підлягають мобілізації.