У 2023-2024 роках в Україні спостерігається критично низький рівень народжуваності дітей. Таку заяву зробила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.
За її словами, головна причина зниження народжуваності полягає у війні. Але є й інші причини. Наприклад, Жолнович вважає, що держава має краще допомагати матерям із дітьми.
 
На форумі "Демографічне майбутнє України" міністерка сказала, що потрібно збільшувати кількість дитячих садків, забезпечити доступність пересування батьків з візками, а також обладнати місця для годування дітей у громадських місцях. Крім того, вона виступила за те, щоб створювати гнучкі робочі місця для матерів із дітьми.
 
 
Згідно з новим звітом Центрального розвідувального управління США (ЦРУ), Україна посідає перше місце у світі за смертністю населення. При цьому народжуваність в Україні є найменшою серед інших країн. Так, рівень смертності в нашій країні становить 18,6 тисяч осіб, а рівень народжуваності – шість дітей на тисячу осіб. Для порівняння, у Нігері народжується 46,6 дітей на тисячу людей.
 
Президент України Володимир Зеленський навесні 2024 року заявив, що для збільшення народжуваності в Україні під час війни на першому місці стоїть питання безпеки дітей, а фінансове стимулювання – на другому місці. На його думку, Україна повинна мати сильну протиповітряну оборону і також потрібно збільшити кількість укриттів у школах та садочках.
 
Заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун бачить головну причину низької народжуваності не в безпеці, а в економічних труднощах. Зокрема, це проблеми з житлом та низькі зарплати. За його словами, якщо розвивати соціальну інфраструктуру, збільшити кількість дитячих садків, запровадити гнучкий робочий графік для матерів, то можна досягти рівня 180 дітей на 100 жінок. На початок повномасштабного вторгнення в Україну російських окупаційних військ цей показник становив 116 дітей на 100 жінок. Скільки зараз – не відомо.
 
.
 
Гладун підкреслив, що для того, щоб чисельність населення України залишалася стабільною, тобто не знижувалася, потрібно, щоб на 100 жінок припадало близько 220 дітей. Звичайно, це за умови, що українці перестануть масово виїжджати за кордон.