Верховний Суд відмовив Віктору Семку, мешканцю села Трифонівка Херсонщини у відкритті касаційного провадження на вирок Приморського районного суду Одеси та ухвалу Одеського апеляційного суду. Засуджений за участь у проведенні окупаційного «референдуму» до семи років тюрми Семко намагався переконати суд, що скоєний ним злочин малозначимий і нібито не становить суспільної небезпеки. Однак колегія суддів Третьої судової палати Касаційного кримінального суду підтвердила, що суспільна небезпечність такого злочину є абсолютно очевидною.
Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на ухвалу Верховного Суду від 2 жовтня.
Оскаржити обвинувальний вирок і ухвалу апеляційного суду у Верховному Суді спробував Семко Віктор Миколайович з села Трифонівка Великоолександрівської селищної громади Бериславського району Херсонської області. Його затримали в грудні 2022 року за участь у проведенні незаконного референдуму з «приєднання» Херсонщини до РФ. За скоєний злочин він отримав вирок – сім років позбавлення волі, без конфіскації майна.
У своїй касаційній скарзі Віктор Семко назвав пред’явлене йому обвинувачення в колабораційній діяльності неконкретизованим. На його думку, сам по собі факт його участі у незаконному референдумі на тимчасово окупованій території в невеликому селі нібито не становить суспільної небезпеки і є малозначимим. Аргумент його був такий: «референдум» організовували і проводили невідомі Віктору Семку особи, водночас «ніхто так і не надав доказів того, що він був суб’єктом виборчого процесу».
Проте Верховний Суд підтвердив відповідність Законам України і вироку суду першої інстанції, і ухвали апеляційного суду, а також викладені в них висновки про доведеність винуватості Віктора Семка.
.
«Лише самого факту добровільного зайняття громадянином України однієї з зазначених у ч.5 ст.111-1 КК України посад достатньо для кваліфікації відповідних дій за цією статтею. У складі цього злочину важливе значення має добровільність. А його соціальна небезпечність є очевидною: особа допомагає агресору створити вертикаль незаконних органів влади. Саме така вертикаль є основою функціонування державного механізму загалом. Віктор Семко брав участь у «референдумі», а саме – приносив скриньку з бланками бюлетенів, заходив у двір, пропонував людям голосувати за «приєднання» Херсонської області до РФ. За таких підстав дії Семка вірно кваліфіковані як колабораційна діяльність», – відзначив Верховний Суд.
Верховний Суд також відхилив доводи Віктора Семка про те, що російські окупанти нібито примусили його взяти участь у незаконному референдумі. Він нагадав обвинуваченому, що численні свідки ще в суді першої інстанції розповіли, що у мешканців села була можливість відмовитись від пропозиції брати участь в проведенні «референдуму».
«На той час усім було важко матеріально, проте люди допомагали один одному, вирощували продукти на городах, проте не йшли співпрацювати з окупаційною владою РФ», – процитували свідків в ухвалі суду.
З огляду на це Верховний Суд не знайшов у касаційній скарзі Віктора Семка жодних підстав, які б доводили необхідність перегляду обвинувального вироку суду або ухвали апеляційного суду.
Таким чином Віктор Семко загалом проведе за ґратами сім років. Додатково йому протягом десяти років заборонено обіймати керівні посади в органах влади і займатися виборчим процесом. Цей вирок остаточно набрав законної сили: ухвала Верховного Суду оскарженню не підлягає.