Воєнний стан та мобілізація в Україні триватимуть до 7 лютого 2025 року. Але деяким категоріям українців надається відстрочка від мобілізації - Україна не призиває до лав Збройних Сил, якщо є підстави, прописані в законодавстві. УНІАН запитав у юриста, хто може отримати відстрочку від призову в листопаді.
Як розповів колишній нардеп, заслужений юрист України, доктор юридичних наук Володимир Пилипенко, повний перелік категорій осіб, які мають право отримати відстрочку від мобілізації, прописано в законі "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (ст. 23).
Відстрочка від мобілізації за новим законом надається, зокрема, якщо:
-людина заброньована;
-у неї є підтверджена інвалідність;
-за підсумками ВЛК військовозобов'язаний є непридатним до служби, але тимчасово - тоді надається відстрочка від мобілізації за станом здоров'я;
-у чоловіка/дружини, батьків або батьків чоловіка/дружини є інвалідність першої або другої групи (тоді надається відстрочка від мобілізації для догляду за інвалідом);
-близькі родичі військовозобов'язаного загинули в період АТО на Донбасі або їх визнали як зниклих безвісти.
Крім цього, не призивають тих, у кого на утриманні троє і більше дітей і їм ще немає 18 років. Законом також регулюється відстрочка від мобілізації по догляду за літньою людиною.
В Україні не мобілізують студентів на очній формі, які водночас здобувають освіту на рівень вищий за той, що вже здобули (наприклад, були магістрами, а вирішили стати аспірантами), а також педагогів, науковців, які мають науковий ступінь (наприклад, кандидат наук, доктор філософії) та працюють у закладі освіти на 3/4 ставки й більше. Крім перерахованих вище категорій, відстрочка від мобілізації є у народних депутатів України, суддів Конституційного суду, членів Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Рахункової палати та дипломатів.
.
Нагадаємо, що в деяких випадках відстрочка (наприклад, під час догляду за літньою людиною, інвалідом 1-ої групи та відстрочка від мобілізації для догляду за інвалідом 2 групи) може не надаватися. Так, її не можна буде отримати, якщо, крім військовозобов'язаного, є інші родичі, які здатні утримувати людину. Також лише в низці випадків надається за законом відстрочка від мобілізації для догляду за інвалідом 3 групи (якщо людина хворіє на онкологію, немає кінцівок, стоп, кистей рук, є тільки один парний орган, людина має психічне захворювання, страждає на церебральний параліч і т.д.).
Відстрочку від призову, яка надається на час дії воєнного стану, слід продовжувати. У Міноборони анонсували, що в листопаді зробити це можна буде в застосунку "Резерв+, без відвідування ТЦК.