У вищих навчальних закладах України, незважаючи на майбутнє впровадження грантової системи для студентів-контрактників, не скасовуватимуть бюджетну форму навчання. Про це в інтерв'ю "Українським новинам" розповів голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак.
За його словами, є спеціальності, для яких просто неможливо скасувати державне замовлення. Це стосується, наприклад, учителів, медиків, залізничників, працівників атомної енергетики. У цих сферах держава виступає монополістом як роботодавець. Державі потрібні ці спеціальності. А ось для грантів такі спеціальності найчастіше не цікаві.
Сергій Бабак підкреслив, що, як і раніше, буде державне замовлення на вищевказані спеціальності. Щоправда, поки що не зовсім зрозуміло як у сучасних умовах рахувати це державне замовлення. Можливо, рахуватимуть як фінансування університету, який готує фахівців. Але не виключено, що державне замовлення вважатимуть за покупку освітньої послуги на ринку. Цей момент поки що залишається ще не визначеним.
З інтерв'ю Бабака можна зробити висновок, що бюджетна форма навчання в українських вишах існуватиме одночасно із системою грантів, яку планують повноцінно запровадити в Україні незабаром. Слід зазначити, що у 2024 році в українських вишах уже почали в рамках пілотного проекту запроваджувати систему грантів. Очікується, що повноцінно система грантів на навчання запрацює у 2025 році. Але для цього народним депутатам Верховної Ради потрібно буде ухвалити відповідний законопроєкт.
Що таке система держгрантів на навчання? Після зарахування на бажану програму студент має подати заяву на грант через свій електронний кабінет. Згодом студенту повідомлять про призначення гранту на перший рік навчання.
.
Грант надається на весь термін навчання. Виплати здійснюються двічі на рік. Розмір гранту визначається індивідуально для кожного вступника на основі результатів Національного мультипредметного тесту та з урахуванням коефіцієнта спеціальності. Мінімальний розмір гранту – 15000 грн. Чим більше балів набере випускник і чим у спеціальності більший коефіцієнт, то тим більше грант.